Jednym ze Złotych Medalistów Targów GreenPOWER został produkt firmy Fronius. O jego innowacyjności z Maciejem Pilińskim, sales managerem firmy Fronius, rozmawiała Magdalena Lipiecka.

Na tegorocznych Targach GreenPOWER w Poznaniu firma Fronius otrzymała Złoty Medal za produkt Fronius Energy Package. Jest to rozwiązanie, które służy do magazynowania energii.

Tak, a konkretnie do optymalizowania energii, którą produkujemy z fotowoltaiki w celu jak największego zużycia tej energii na potrzeby własne.

Co świadczy o wyjątkowości tego rozwiązania?

Po pierwsze jest to falownik trójfazowy czyli zapewniający równomierne zasilanie we wszystkich fazach, a po drugie modułowość czyli możemy kupić najpierw falownik, możemy dokupić do niego baterie. Możemy także zwiększać pojemność baterii w zależności od potrzeb klienta. Mamy także możliwość stworzenia tzw. funkcji awaryjnej czy zasilania awaryjnego odpowiednio zachowując oczywiście bezpieczeństwo. Jesteśmy w stanie w przypadku awarii zasilania po stronie operatora sieci dystrybucyjnej zasilać odbiorniki w domu energią pochodzącą bezpośrednio z modułów fotowoltaicznych lub z akumulatorów.

Z jakich elementów składa się Fronius Energy Package?

Z falownika, akumulatora i systemu zarządzania przepływem energii. Falownik Fronius Symo Hybrid jest sercem systemu gromadzenia energii. Zapewnia on dostępność energii słonecznej przez 24 godziny na dobę. Standardowo jest wyposażony w innowacyjne rozwiązanie Multi-Flow. Umożliwia ona inteligentne, równoległe sterowanie przepływami energii i stanowi warunek optymalnego wykorzystania systemu gromadzenia energii. Falownik – jako jedyny na rynku – reguluje przepływy energii zarówno po stronie DC, jak i AC (umożliwiając np. jednoczesne ładowanie akumulatora z instalacji PV jak i ze źródła zewnętrznego) tak, aby możliwe było uzyskanie możliwie wysokiego zużycia wyprodukowanej energii na potrzeby własne.

Bezpłatne narzędzie online do monitorowania stanu instalacji – Fronius Solar.web oraz powiązana z nim aplikacja Fronius Solar.web (Android/iOS/Windows) umożliwiają użytkownikowi instalacji PV komfortowe monitorowanie uzysków energii fotowoltaicznej i wszystkich przepływów energii w systemie.

Jakie cechy charakterystyczne ma Fronius Energy Package?

Ekonomiczność produktu i jego eksploatacja stanowią o jego wyjątkowości. Rozwiązanie umożliwia zwiększenie autonomii (stopnia zużycia produkowanej w PV energii) z około 30-35% do 65-80%. Eksploatacja jest całkowicie bezobsługowa. Przewidywana żywotność wynosi około 20 lat. Warto także podkreślić, że nasze rozwiązanie oszczędza zużycie energii. Energia produkowana w instalacji fotowoltaicznej w trakcie dnia może być konsumowana przez użytkownika w okresach wzmożonego zapotrzebowania: rano i wieczorem. Pozwala uniezależnić się od dostaw energii.

Produkt jest w pełni zarządzany z poziomu strony www (wbudowany webserver). Istnieje także możliwość integracji z inteligentnym budynkiem oraz zarządzanie zewnętrznymi odbiornikami energii (takimi jak pompy ciepła) – wszystko to ma na celu maksymalne wykorzystanie energii z instalacji PV.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj