1 / 27

Coraz więcej polskich miast aktywnie dba i rewitalizuje swoje plaże. W której miejscowości te tereny są najlepiej zarządzane? Gdzie przygotowano najciekawsze atrakcje? Gdzie jest najczyściej i najładniej? Wybierz i zagłosuj w naszej ankiecie!

„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew”, ale… w mieście? Dlaczego nie! Plaże miejskie – te naturalne i te tworzone specjalnie na czas wakacji, mimo że z dala od morza, stają się ciekawymi miejscami spędzania wolnego czasu, nie tylko wtedy, gdy brak perspektyw na wakacyjny wyjazd.

Miasta, które posiadają dostęp do zbiorników wodnych, w których można się kąpać, starają się zapewnić mieszkańcom jak najlepsze warunki do odpoczynku i inwestują w kąpieliska, a także w plaże miejskie. Które z nich zwycięży w naszym plebiscycie?

[poll id=”27″]

Szczecin

– Mamy pięknie położone kąpieliska. Chcemy sprawić, że będą przyjazne dla rodzin z małymi dziećmi. Dlatego też zamierzamy zwiększyć bezpieczeństwo, poprawić komfort, a jednocześnie sukcesywnie wzbogacać infrastrukturę dla najmłodszych – zaznacza prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. I tak – najpóźniej na początku 2017 r. – będzie gotowa dokumentacja projektowa dotycząca przebudowy wszystkich szczecińskich kąpielisk. A po zakończeniu sezonu kąpielowego w tym samym roku rozpocznie się przebudowa dwóch pierwszych lokalizacji: w Dąbiu i na Dziewokliczu. Pojawią się tam nowe instalacje wodociągowe i energetyczne, powstaną pawilony z sanitariatami, również dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z maleńkimi dziećmi. Chwile aktywnego odpoczynku zapewnią stoły do szachów i nowe place zabaw dla dzieci. Ich uzupełnienie stanowić będą stoły piknikowe, nowe ławki oraz parkingi dla rowerów. Jako ostatnie modernizowane będzie kąpielisko Głębokie – po zakończeniu sezonu kąpielowego w 2018 r. Tutaj również prace obejmą remonty i rozbudowę instalacji, oświetlenia czy montaż monitoringu. Znajdą się tam parking rowerowy, pochylnie dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami. Oprócz tego pojawią się siedziska z żaglami oraz nowe ławki przy wejściu na kąpielisko oraz obiekty gastronomiczne. – Na przebudowę w pierwszym etapie przeznaczymy 10 mln zł na wszystkie kąpieliska – poinformował Tomasz Wawrzyńczak, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych.

Śrem

– W Śremie przygotowania do sezonu rozpoczynają się od uporządkowania całego terenu plaży, koszenia roślinności, zebrania zanieczyszczeń, przycinania krzewów, a także odświeżenia toalet, ławek i koszy na śmieci. Nawieziony zostanie piasek na plażę, plac zabaw i na boisko do gry w siatkówkę – wskazuje Anna Szmyt-Baranowska z Urzędu Miejskiego w Śremie. Obecnie plażowicze mogą nieodpłatnie skorzystać z: kajaków, zjeżdżalni wodnych, wypożyczalni leżaków i parasolek plażowych, zewnętrznej siłowni plenerowej, boisk do piłki siatkowej plażowej, gry w boule, street workout-parku, placu zabaw dla dzieci a także z natrysków solarnych, przebieralni i zadaszonych ławo-stołów. Odpłatnie można korzystać z rowerów wodnych oraz dwóch wyciągów typu wake-park.

Białystok

Plaża w Białymstoku zlokalizowana jest zaledwie pięć kilometrów od centrum miasta, nad zalewem Dojlidy. Co ciekawe, plaża miejska funkcjonuje tam od 1936 r. a kilka razy była modernizowana, m.in. w latach 60. XX w. oraz w 2014 r. – Do 2013 roku Ośrodek Sportów Wodnych działał sezonowo, a od grudnia 2014 r. jest obiektem całorocznym. Cały rok można wypożyczać rowery oraz kijki do nordic walkingu. Narty wypożyczane są przy sprzyjającej pogodzie, tj. wtedy, gdy na trasie leży śnieg. Od 1 czerwca do 31 sierpnia kąpielisko jest strzeżone, zaś od kwietnia do października czynna jest wypożyczalnia sprzętu pływającego – informuje Urszula Mirończuk, rzecznik prasowy prezydenta Białegostoku. Na terenie obiektu znajdują się: boiska do nożnej i siatkowej piłki plażowej, ścieżki biegowe i spacerowe (w okresie zimowym, dzięki posiadaniu sprzętu do wytwarzania śniegu, naśnieżania i utrzymywania torów, ośrodek wzdłuż plaży usypuje 600-metrową trasę dla biegających na nartach), a także place zabaw dla dzieci i „ścieżka zdrowia” z urządzeniami do fitnessu. Na terenie obiektu organizowanych jest wiele imprez o charakterze sportowym. Wokół ośrodka występuje bogactwo flory i fauny – na obszarze Stawów Dojlidzkich stwierdzono 217 gatunków ptaków (z czego 105 to gatunki lęgowe), w tym unikatowy gatunek w skali Europy: perkoz rogaty.

Czytaj więcej

Skomentuj