1 / 27

Coraz więcej polskich miast aktywnie dba i rewitalizuje swoje plaże. W której miejscowości te tereny są najlepiej zarządzane? Gdzie przygotowano najciekawsze atrakcje? Gdzie jest najczyściej i najładniej? Wybierz i zagłosuj w naszej ankiecie!

Olsztyn

Stosunkowo nowym obiektem, jest ten olsztyński, czyli Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel”, otwarte w ubiegłym roku i od razu bijące rekordy popularności. – Dzięki systemowi do zliczania osób dowiedzieliśmy się, że w rekordowym miesiącu sierpniu ub.r. CRS Ukiel odwiedziło blisko 400 tys. osób – podkreśla Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna. W skład infrastruktury wchodzą m.in. promenada spacerowa, ścieżki piesze i rowerowe, kawiarnia i restauracje, place zabaw (w tym dmuchany plac zabaw na wodzie), kompleks pomostów widokowych i cumowniczych, platformy i tarasy wypoczynkowe oraz zaplecza szatniowo-sanitarne. W okresie letnim można korzystać ze skate-parku, który zimą zamienia się w snow-park.

Warszawa

Oficjalnie w Warszawie nad Wisłą dostępne są: plaża przy przystani Młociny (z przystanią), plaża Żoliborz (z przystanią, placem zabaw dla dzieci, boiskiem do siatkówki, discjetem), plaża przy Płycie Desantu (z przystanią, boiskiem do siatkówki, placem workout, siłownią plenerową), plaża Saska Kępa (z przystanią, placem zabaw, boiskiem do siatkówki, paleniskiem), plaża Poniatówka (z placem zabaw dla dzieci, boiskiem do siatkówki, paleniskami i siłownią plenerową), plaża Praska (z przystanią, okolicznym placem zabaw, paleniskami, boiskiem do siatkówki i prysznicem), plaża Tarchomińska na Białołęce (z placem zabaw i paleniskami). Na plażach wysypano 2500 ton pisaku – na samej Poniatówce 1500 ton. W stolicy to właśnie ta plaża jest najbardziej rozbudowanym obiektem tego typu. Jej tradycje sięgają dwudziestolecia międzywojennego. W ostatnich latach stała się jednym z popularniejszych miejsc spędzania wolnego czasu. Na drugi brzeg można przeprawić się darmowym promem „Pliszka”. Dużą popularnością cieszą się tutejsze klubokawiarnie. Całkiem możliwe, że w przyszłym roku pojawi się kolejny obiekt – Plaża Wawer. – Władze dzielnicy podjęły pierwsze kroki w celu zagospodarowania przestrzeni i doposażenia jej w elementy małej architektury – sygnalizuje Jan Piotrowski z Urzędu m.st. Warszawy.

Poznań

– Projekt plaż miejskich nad Wartą realizowany jest od 2012 r. Przez pierwsze trzy lata w Poznaniu była tylko jedna plaża – Chwaliszewo (niedaleko od KontenerArt). Na wysypanej piaskiem plaży stanęły m.in.: hamaki, leżaki, parasole, a na samej rzece na wysokości plaży zostały przycumowane pomosty pływające, służące jako przystań rzeczna dla statków i kajakarzy. Z każdym rokiem plaża powiększała się i stawała coraz bardziej rozpoznawalnym miejscem – informuje Marta Kaźmierska z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania.

W 2015 roku plaże miejskie pojawiły się w kolejnych lokalizacjach. Poznaniacy mogli korzystać z trzech miejsc: z plaży miejskiej Szeląg przy ul. Ugory, plaży miejskiej Chwaliszewo przy starym korycie Warty i plaży miejskiej Rataje przy os. Piastowskim. Koszt przygotowania trzech plaż miejskich wyniósł blisko 400 tys. zł. Powierzchnia każdej z plaż to ok. 1500 m2. W tym roku pojawił się kolejny obiekt – plaża miejska Wilda przy ul. Piastowskiej.

– Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta zaopatrzyło plaże w dodatkową infrastrukturę. Każda z plaż posiada po dwa prysznice solarne. Na Chwaliszewie znajdują się basen i jacuzzi, a na Ratajach trzy jacuzzi. Ponadto organizowanych jest wiele warsztatów artystyczno-plastycznych, zajęć sportowych i rekreacyjnych oraz wydarzeń kulturalnych dla różnych grup wiekowych. Oczywiście nie zabrakło leżaków, hamaków, parasoli i koszy plażowych – dodaje Kaźmierska. W tym roku środki przeznaczone na organizację plaż wynosi 800 tys. zł brutto.

Czytaj więcej

Skomentuj