Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Givebox może być mobilny. Szafy stanęły m.in. w firmach

Givebox może być mobilny. Szafy stanęły m.in. w firmach
ko
30.08.2018, o godz. 13:16
czas czytania: około 2 minut
1

Idea dzielenia się przedmiotami staje się coraz powszechniejsza. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste prowadzi akcję "Mobilny givebox". Szafa do wymian stanęła też w poznańskiej firmie Abrys.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Giveboksy to szafy do dzielenia się przedmiotami. Dzięki nim niepotrzebne nam ubrania, filmy, artykuły wyposażenia domu itd. nie trafiają na śmietnik, ale służą kolejnym użytkownikom. Od lat takie szafy stoją w przestrzeniach publicznych wielu europejskich miast.

W maju 2016 r. pierwsza polska szafa stanęła w Poznaniu na Jeżycach. Dziś w stolicy Wielkopolski funkcjonuje 6 giveboksów. Niebawem otwarte zostanie też Centrum Ekonomii Współdzielenia Po-Dzielnia, które ma być również miejscem oddawania i brania przedmiotów za darmo, a także edukacji upcyklingowej i zero waste.

W Poznaniu powstanie Po-Dzielnia – centrum sharing i circular economy

“Używane” nie oznacza “gorsze”. Sięganie po rzeczy z drugiego obiegu nie powinno oznaczać niskiego statusu materialnego i być powodem do wstydu, przekonują aktywiści giveboksów. To świadomy styl życia, którego celem jest ograniczenie odpadów i nadmiernego konsumpcjonizmu, podkreślają.

Coraz więcej giveboksów

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, organizacja promująca bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, prowadzi natomiast akcję “Mobilny givebox”. Chodzi o zachęcenie pracowników firm w skali mikro o wdrożenie idei drugiej życia przedmiotów.

30 lat zobowiązuje

Taki właśnie giveboks stanął w siedzibie poznańskiej firmy Abrys, od 30 lat działającej w obszarze ochrony środowiska i gospodarki komunalnej.

Magdalena Dutka, prezes firmy mówi: “Włączyliśmy się do tej akcji, bo zajmując się ochroną środowiska i gospodarką obiegu zamkniętego jako firma, chcemy też wdrażać proste praktyki w tej dziedzinie. Wymiana przedmiotów, nadawanie im drugiego życia jest właśnie takim przykładem”.

Na razie na wieszakach i pólkach znaleźć można sporo odzieży, filmy, książki i sprzęt sportowy. Wszystko przyniesione przez pracowników i dla pracowników.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


Dagmara

Komentarz #13734 dodany 2018-09-01 08:15:31

Brawo! Niech się dobrze sprawuje ;)

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024