1 / 10

Na co dzień niedostępnych i mało znanych mieszkańców morskich głębin można teraz zobaczyć z bliska w Hydropolis. Interaktywny katalog organizmów głębinowych to jedna z nowych atrakcji wrocławskiego centrum wiedzy o wodzie.

– Morska toń skrywa wiele tajemnic, a w Hydropolis odkrywamy te najciekawsze. Wyjaśniamy, czym są kominy hydrotermalne, opowiadamy o zjawisku bioluminescencji, zaglądamy do wraków statków i okrętów. Od teraz pokazujemy również tajemnicze głębinowe stworzenia – mówi Rafał Zagrobelny, rzecznik prasowy Hydropolis. – Instalacja jest multimedialna, ale jej najważniejszy element to wykonane z dbałością o każdy szczegół modele stworzeń o osobliwym, niekiedy przerażającym wyglądzie.

Tajemnicze ryby i inne organizmy głębinowe zostały wyeksponowane w akrylowych cylindrach z wykorzystaniem efektów świetlnych. Zwiedzający mogą je dokładnie obejrzeć i zapoznać się z ich charakterystyką. Na ekranie wyświetlane są unikatowe materiały filmowe nagrane na ogromnych głębokościach przez specjalnie skonstruowane roboty. – Wśród dziwacznych stworzeń pojawia się m.in. Caulophryne Pelagica, ryba żabnicokształtna. Nazywana jest przez niektórych rybą-wędkarzem. Do polowania używa charakterystycznej narośli na głowie, która emitując światło zwabia do paszczy mniejsze ryby – opisuje Zagrobelny.

Czym pływali starożytni?

W centrum wiedzy o wodzie stanęła również instalacja skupiająca się na morskim transporcie. Interaktywny ekran pozwala gościom zapoznać się z wyglądem szeregu jednostek handlowych, pasażerskich i wojskowych z różnych okresów historycznych. Każdej wizualizacji towarzyszy opis. – Pokazujemy na przykład „Syracusię”, największy statek starożytności, na którym znajdował się m.in. ogród i basen z ciepłą wodą – mówi rzecznik Hydropolis.

Druga część eksponatu w widowiskowy sposób przedstawia ruchy statków na wszystkich wodach Ziemi. Obecnie, dzięki wykorzystaniu systemów GPS, możliwe jest śledzenie każdej jednostki pływającej. W ten sposób powstała animacja, która pokazuje, że współcześnie na morzach i oceanach powstały wodne autostrady.

Produkcja wody od kuchni

Wystawę wzbogaciła także nowa instalacja w strefie Miasto i Woda. – Dzięki niej przybliżamy działalność Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Instalacja ma kształt przeciętej rury. Jedna część ukazuje, jak produkowana jest czysta woda, druga przedstawia proces oczyszczania ścieków we Wrocławiu – tłumaczy Rafał Zagrobelny. Skąd MPWiK czerpie wodę, na czym polega jej uzdatnianie, czym są kłaczki osadu czynnego? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w Hydropolis.

Hydropolis cudem Polski?

Uruchomione instalacje nie są jedyną nowością dotycząca wrocławskiego centrum wiedzy o wodzie. Redakcja National Geographic Polska nominowała Hydropolis w plebiscycie „7 Nowych Cudów Polski”. Wyboru finałowej siódemki dokonają internauci. Na wrocławską propozycję można głosować raz na dobę na stronie: www.7cudow.national-geographic.pl. Plebiscyt trwa do 31 lipca 2016 r.

Czytaj więcej

Skomentuj