W urzędzie marszałkowskim województwa lubuskiego podpisano umowy z 14 samorządami i przedsiębiorstwami komunalnymi, które dzięki unijnej dotacji unowocześnią swoje systemy informacyjne. Łączna wartość projektów to blisko 37 mln zł.

Pieniądze zostaną przeznaczone na usługi i aplikacje w zakresie e-administracji, a także dostęp do informacji on-line. O dotację wnioskowały zarówno podmioty z południa, jak i z północy województwa lubuskiego, które na wykorzystanie środków mają podobne pomysły. Powiat Nowosolski otrzymał ponad 1,1 mln zł dofinansowania (łączna wartość projektu 1,3 mln zł) i postawił na utworzenie interaktywnego systemu informacji i usług on-line. Podobne działania, ale za blisko 3 mln zł chce zrealizować Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Nowej Soli, budując platformę e-usług. O rozwój swoich internetowych możliwości zadba także m.in. gm. Sulęcin za pomocą programu „Cyfrowy krok w nowoczesne społeczeństwo”. Na ten cel samorząd wyda blisko 2 mln zł.

Wygoda i oszczędność

– To pierwszy konkurs, który został rozstrzygnięty. Miał spore powodzenie, bo wpłynęło do nas ponad 40 wniosków. To pokazuje, że jest zapotrzebowanie na tego typu inwestycje i dobrze, że mamy pieniądze, aby je wspierać. W ramach projektów zakupiony zostanie niezbędny sprzęt i stworzone będą programy do internetowej obsługi mieszkańców – podkreśla Alicja Makarska, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego. – Inwestują przedsiębiorstwa i samorządy, ale dzięki tworzeniu platform usług internetowych zyskają przede wszystkim mieszkańcy. Lubuszanie nie będą musieli biegać za każdym razem na pocztę, bo swoje sprawy załatwią siedząc przed komputerem. To wygoda i oszczędność – dodaje.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Dwa najdroższe projekty będą realizowane w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Południowa stolica województwa na wdrożenie projektu „innowacyjnych e-usług o wysokim poziomie dojrzałości w Urzędzie Miasta” wyda 7,3 mln zł. Jeszcze więcej jest wart pomysł gorzowskiego magistratu. W tym przypadku samorząd planuje przeznaczyć prawie 9 mln zł na rozwój świadczonych przez siebie elektronicznych usług.

Interaktywne wodociągi

Dofinansowanie otrzymało także Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie Wlkp., które zrealizuje projekt pn. „Budowa Systemu Informacji Przestrzennej (GIS) w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp.”, o wartości blisko 1,6 mln zł.

Przedmiotem inwestycji jest wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej (GIS) w spółce obsługującej mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego oraz gmin Kłodawa, Deszczno, Lubiszyn, Santok i Bogdaniec. Ma za zadanie zwiększyć dostępność e-usług publicznych oferowanych przez PWiK w Gorzowie Wlkp. dla obywateli i podmiotów gospodarczych.

System umożliwi m.in. centralne zarządzanie bazą danych GIS, analizy oraz zbieranie informacji o awarii, pracach planowych; sprawną wymianę danych w ramach przedsiębiorstwa oraz z instytucjami zewnętrznymi; usprawnienie procesów decyzyjnych. System udostępnieni na zewnątrz m.in. e-prezentację elementów kluczowych armatury (hydranty ppoż.) dla administracji publicznej, straży pożarnej, policji etc., wizualizacja aktualnych i planowanych przerw w dostawie wody z możliwością sprawdzenia stanu prac, możliwość zgłaszania przez mieszkańców nieprawidłowości w działaniu sieci, stanu wodomierzy, kradzieży wody etc.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj