Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Jak odpowiedzialność producenta może wpływać na rozwój recyklingu? Eksperci debatowali w NFOŚiGW

Jak odpowiedzialność producenta może wpływać na rozwój recyklingu? Eksperci debatowali w NFOŚiGW
Katarzyna Błachowicz
02.10.2017, o godz. 13:41
czas czytania: około 2 minut
0

Czy po latach dyskusji nad wprowadzeniem efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla odpadów opakowaniowych, tak by wspomagał rozwój nie tylko selektywnej zbiórki, ale i recyklingu odpadów, nadchodzi przełomowy moment?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

W gronie ekspertów odbyło się 29 września 2017 r. spotkanie branżowe o znaczeniu rozszerzonej odpowiedzialności producenta na rozwój recyklingu w Polsce.

Spotkanie otworzyli: Magdalena Dutka, prezes firmy Abrys wraz z  Dominikiem Bąkiem, zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– System opłat powinien być spójny, racjonalny i wspierać określone cele w gospodarce odpadami. Obecny krajowy system opłat nie spełnia oczekiwań – wymaga gruntownej i pilnej modyfikacji – stwierdził Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.

Porównanie stawek opłat za opakowania detaliczne w wybranych krajach UE w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta z 2017 r. pokazuje, że system w Polsce na tle innych krajów jest najtańszy. W naszym kraju  przedsiębiorcy płacą 1 zł/rok/mieszkańca, w UE od 5 do 15 euro.

Kluczowy nasuwający się wniosek to pilne zmiany w udziale przemysłu w kosztach gminnego systemu gospodarowania odpadami, w tym zbiórki selektywnej i recyklingu odpadów.

Poza tym w gronie ekspertów prowadzono ożywione debaty, podczas których zastanawiano się nad wprowadzeniem efektywnego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla odpadów opakowaniowych, tak by wspomagał rozwój nie tylko selektywnej zbiórki, ale i recykling odpadów.

Istotne jest też zwrócenie uwagi na potencjał surowców, ocena możliwości dalszego rozwoju selektywnego zbierania, ale też barier w jej rozwoju. By to uzyskać konieczne jest stworzenia mechanizmu weryfikującego dane o odzysku i recyklingu odpadów komunalnych raportowane przez gminy (zapewnienie spójności danych raportowanych przez organizacje odzysku i gminy).

Zdaniem niektórych ekspertów środki finansowe powinny “podążać za odpadem”, a według innych powinny finansować zbieranie i przygotowanie do recyklingu (bez recyklingu). Kontrowersje wśród zebranych wzbudzała kwestia ustanowienia instytucji regulatora systemu (np. optymalnie w formule PPP). Ważny jest sposób kształtowania dopłat od przedsiębiorców wprowadzających poprzez zastosowanie algorytmu oraz określenie systemu organizacyjnego poboru i dystrybucji opłat z przemysłu.

W spotkaniu branżowym zorganizowanym przez firmę Abrys udział wzięli przedstawiciele RIPOK-ów, samorządów, organizacji odzysku, producentów i recyklerów.

Pełna relacja z komentarzami branży będzie opublikowana w  kwartalniku “Recykling” (IV/2017).

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024