Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Jaworzna kupi szesnaście nowych autobusów elektrycznych od spółki Solaris Bus & Coach. W najbliższych latach z pomocą środków przewoźnik planuje wymienić na autobusy elektryczne połowę swojej floty.

PKM z Jaworzna przygotowało wart 60 mln zł unijny projekt, który dotyczy zakupu elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą. Ponadto obejmuje on budowę centralnej stacji ładowania i wymiany baterii oraz rozproszonych stacji szybkiego ładowania baterii.

Projekt zgłoszono w naborze odnoszącym się do niskoemisyjnego transportu miejskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (jeden z komponentów Regionalnego Programu Operacyjnego w województwie Śląskim na lata 2014-2020 o zasięgu subregionalnym). Wraz ze zgłoszeniem projektu wiosną tego roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej z Jaworzna ogłosiło m.in. przetargi na zakup szesnastu autobusów elektrycznych: dziewięciometrowych, dwunastometrowych i osiemnastometrowych, a także sześciu autobusów elektrycznych przystosowanych do szybkiej wymiany akumulatorów trakcyjnych.

Pierwszy z przetargów już rozstrzygnięto, a zwycięzcą została firma Solaris Bus & Coach. W toku są kolejne.

Kompleksowe badania

Jaworznicki PKM testuje pojazdy elektryczne od blisko czterech lat. Przy badaniach i rozwoju technologii ładowania autobusów elektrycznych współpracuje on z Tauronem Dystrybucją. Dla PKM Jaworzno współpraca z dystrybutorem energii to krok w kierunku budowania nowoczesnej, ekologicznej, sprawnej i komfortowej komunikacji miejskiej. Tauron liczy na doświadczenia dotyczące magazynowania energii, rozwoju inteligentnych sieci energetycznych (tzw. smart grid) oraz poprawy efektywności energetycznej.

Przedmiotem ostano realizowanych badań jest między innymi infrastruktura ładowania typu plug-in. Badany jest wpływ ładowania na parametry jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej oraz wydajność często ładowanych baterii. W kolejnym etapie zostanie uruchomiona pilotażowa stacja ładowania i szybkiej wymiany baterii dla autobusów elektrycznych. System zostanie wykorzystany do przeprowadzenia testów i prac badawczo-rozwojowych w zakresie zarządzania procesem ładowania oraz optymalnego wykorzystania infrastruktury elektroenergetycznej.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj