Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Jezioro Bajkał jest coraz bardziej zatrute

Jezioro Bajkał jest coraz bardziej zatrute
pw
03.12.2018, o godz. 8:37
czas czytania: około 2 minut
0

Na terytorium, na którym leży Bajkał nie ma ani jednej oczyszczalni ścieków komunalnych, śmieci trafiają na nielegalne wysypiska na chronionym terenie, a odchody do jeziora, które jest coraz bardziej zatrute.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Takie są alarmujące wyniki kontroli wykonania federalnego planu „Ochrona jeziora Bajkał i socjalno-ekonomiczny rozwój bajkalskiego obszaru przyrodniczego na lata 2012-2020”, przeprowadzonej przez Rosyjską Izbę Obrachunkową, czyli odpowiednik naszej Najwyższej Izby Kontroli.

Jak piszą kontrolerzy izby w specjalnym raporcie, mimo iż w latach 2015-2017 i dziewięciu miesiącach 2018 r. na realizację planu wydano prawie 8,5 mld rubli, (ok. 125 mln dol.), sytuacja ekologiczna w rejonie Bajkału nie tylko się nie poprawiła, ale stale się pogarsza. A to oznacza, że pieniądze zostały zmarnowane.

Odchody do… jeziora

Audytorzy raportu alarmują, że śmieci i odpadki z ochronnej strefy wokół jeziora nie są wywożone na specjalne poligony: „Z czterech zaplanowanych poligonów trzy zostały wprawdzie oddane do użytku, ale nie działają, czwarty nie został nawet dokończony. I na to wszystko poszło z budżetu 232,2 mln rubli (3,5 mln dol.)” – czytamy w raporcie. Z kolei w obwodzie irkuckim i republice Buriackiej, na terytorium których leży Bajkał, nie ma ani jednej oczyszczalni ścieków komunalnych. Śmieci trafiają na nielegalne wysypiska na chronionym terenie, a odchody…do jeziora.

Najtrudniejsza sytuacja jest z pozostałościami Bajkalskiego Celulozowo-Papierniczego Kombinatu, który zatruwał jezioro i okolice przez pół wieku. Zakład został wybudowany na początku lat sześćdziesiątych XX w. i był jedną ze sztandarowych budów sowieckiego komunizmu. Po upadku komunizmu kombinat zaczął popadać w długi. W dodatku nie przestrzegał żadnych norm, truł i niszczył wyjątkową przyrodę Bajkału, dlatego ekolodzy domagali się jego zamknięcia. W ciągu swego istnienia kombinat „wyprodukował” 6,5 mln ton szlamu ligniny, czyli toksycznego odpadu zawierającego m.in. siarkę, związki chloru i ok. 85 proc. wody.

Jak uratować Bajkał?

Ostatecznie fabryka przestała pracować w grudniu 2013 r. Audytorzy izby podkreślają w raporcie, że od tego czasu do 2015 r na likwidację szkodliwych skutków działalności bajkalskiego zakładu przeznaczono z budżetu państwa prawie 3 mld rubli (44,4 mln dol.). Okazało się jednak, że te pieniądze nie zostały wydane na założone cele i wróciły do budżetu.

Raport izby trafił do ministerstwa środowiska Rosji. Teraz specjalna grupa ma nadzorować wykonanie program.

Źródło: rp.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024