MPWiK w Jaworznie uspokaja mieszkańców Byczyny – i oni doczekają się kanalizacji.

Po podpisaniu przez MPWiK umowy na realizację piątej fazy jaworznickiego projektu kanalizacyjnego pojawiły się pytania: co z kanalizacją w Byczynie? Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zapewnia, że zgodnie z zapowiedziami kanalizacja będzie. Obecnie jest na etapie projektowym. I jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wiosną 2017 roku poznamy wykonawcę tego zadania.

– Do końca 2016 r. chcemy zakończyć opracowywanie projektu budowlano-wykonawczego. Przygotowanie projektu umożliwi uruchomienie dalszej procedury przetargowej, tak, aby roboty w terenie rozpoczęły się już w 2017 r. – wyjaśnia prezes MPWiK Józef Natonek.

Orientacyjny zakres projektowanej kanalizacji w Byczynie obejmuje około 26 km sieci sanitarnej dla 3523 mieszkańców oraz modernizację 10 km sieci wodociągowej. Projekt budowy kanalizacji kosztować będzie 300 tys. złotych, a projekt przebudowy sieci wodociągowej 100 tys. Całkowity koszt budowy kanalizacji wraz z przebudową sieci wodociągowej znany będzie dopiero po ogłoszeniu przetargu. Jednak szacunkowa wartość zadania może oscylować w granicach 20 mln zł.

Przedstawiciele wodociągów nie ukrywają, że po rozpoczęciu prac budowlanych będą starać się aplikować o kolejne środki unijne – refundację budowy kanalizacji w Byczynie. Byłaby to już VI faza projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna”.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj