Członkowie klubu PiS chcą, by posiadacze Karty Dużej Rodziny płacili o połowę mniej za wywóz śmieci. Miałaby to być forma wsparcia polityki prorodzinnej. Na razie nie wiadomo, jaki będzie koszt wprowadzenia takich zniżek.

Radni klubu PiS chcą, by posiadacze Karty Dużej Rodziny w Białymstoku płacili o połowę mniej za wywóz śmieci. Projekt uchwały ma być rozpatrywany na listopadowej sesji Rady Miasta, a same zniżki – wejść w życie od nowego roku – poinformowali radni w środę na konferencji prasowej.

W Białymstoku opłaty za wywóz śmieci zależne są od wielkości lokalu i wynoszą: przy zbiórce selektywnej: 9-29 zł, bez takiej zbiórki: 23-54 zł. Obecnie 40-proc. ulga dotyczy osób samotnych i rodzin o najniższych dochodach.

Radni PiS, którzy w Radzie Miasta Białystok mają bezwzględną większość, chcą 50 proc. zniżki opłat za wywóz śmieci również dla wielodzietnych rodzin, które objęte są Kartą Dużej Rodziny (przyznawana jest ona rodzinom z minimum trójką dzieci – PAP).

Uchwała miałaby wejść w życie 1 stycznia 2017 roku. Siemieniuk mówiła, że zniżki opłat za wywóz śmieci obowiązują już w innych miastach w Polsce m.in. w Łodzi czy Ostrowi Mazowieckiej.

Źródło: Kurier PAP

Czytaj więcej

3 Komentarze

 1. hm,
  nie jestem pewny czy polityka spoleczna moze tak wchodzic w obszar gospodarki komunalnej, ktora jest dosc kluczowa i musi miec solidne i realne finansowanie.

  Ale OK, ja tez jestem za tym aby pomoc rodzinom wielodzietnym, sam z takiej pochodze.

  Jednak, czy nie lepiej byloby wprowadzic:
  – aby obsluga kosza na odpady poddawane recyklingowi (opakowania) byla finansowana CALKOWICIE przez orgnizacje ROP (EPR)?
  – oplata tylko od kosza na zmieszane wg zasady PAYT – czyli plac za tyle ile wyrzucasz. Dzieki temu wszelkie dzialania rodziny zmierzajace do zwiekszenia separowania byly wynagradzane mniejszymi oplatami
  – rozdanie przez gmine wielorazowych pieluszek i zapewniene serwicow pralniczych dla nich? Np poprzez skorelowanie ich z przedszkolami?
  – zapewnienie mozliwosci kompostowania na osiedlach – finansowanie osiedlowych kompostownikow i ich obslugi + rozdanie darmowych kompostownikow przydomowych dla domow jednorodzinnych + darmowe szkolenie o kompostowaniu)

  Taka polityke prorodzinna chcialbym widziec. A nie zwykla ulga…

  pozdr,
  Piotr Barczak (eeb.org)

Skomentuj