W związku z pojawiającymi się sygnałami o możliwości zaprzestania przez Ministerstwo Środowiska dotowania wymiany pieców i termomodernizacji w ramach programów Kawka i Ryś, Polski Alarm Smogowy wystosował specjalny apel do resortu. Ministerstwo opublikowało już oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

– W ostatnich dniach pojawiają się niepokojące sygnały o planowanej likwidacji programów finansowych do walki z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Czy w kraju o największym zanieczyszczeniu powietrza w UE czeka nas likwidacja dopłat do wymiany kotłów na węgiel i ocieplenia budynków? W wielu gminach oznaczałoby to koniec walki ze smogiem – zapowiadali w piątek przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

Polski Alarm Smogowy przypomina, że zarządzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska program Kawka pozwalał dotychczas gminom udzielać dotacji na wymianę przestarzałych pieców o wysokiej emisji pyłów i związków rakotwórczych na urządzenia grzewcze spełniające odpowiednie standardy emisyjne (w tym na nowoczesne kotły węglowe).

Program Kawka jest niezwykle pomocny w walce o czyste powietrze w Polsce. Aż 60% polskich domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą prymitywnych kotłów. Są one głównym źródłem pyłów i substancji rakotwórczych zatruwających powietrze w Polsce. Dzięki dotychczasowym dotacjom z programu Kawka, wsparcie uzyskiwali zwykli mieszkańcy, również ci ubożsi, których po prostu nie stać na wymianę kotła czy pieca.

– Jeżeli potwierdzą się pogłoski na temat likwidacji tego programu, to w ochronie powietrza cofniemy się o dekadę – mówił w piątek Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. – To bardzo niepokojące sygnały. Zanieczyszczenie powietrza to najważniejszy problemem środowiskowo-zdrowotny Polski – dodał.

– Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju przedwcześnie umiera około 45 tys. osób. Likwidacja dopłat byłaby skazaniem wielu milionów Polaków na oddychanie powietrzem o zanieczyszczeniu wielokrotnie przekraczającym dopuszczalne normy – mówią przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

Ministerstwo Środowiska odpowiada

Jeszcze tego samego dnia na stronie resortu środowiska w odpowiedzi na apel Polskiego Alarmu Smogowego pojawiła się oficjalna informacja odnosząca się do sygnałów o likwidacji programów Kawka i Ryś.

– W nawiązaniu do apelu opublikowanego dziś na stronie Polskialarmsmogowy.pl, Ministerstwo Środowiska oświadcza, że nie jest prawdą, iż wstrzymany zostanie program wymiany małych kotłów i pieców – podały władze resortu.

– Program Kawka Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o który w tym przypadku chodzi, będzie w tej czy innej formie kontynuowany (to samo dotyczy programu „Ryś”, także realizowanego przez NFOŚiGW). Przedstawiciele kierownictwa resortu środowiska wielokrotnie publicznie uznawali za zasadną kontynuację tego lub podobnego programu – dodało ministerstwo.

Potwierdzeniem tych deklaracji miało być spotkanie, które odbyło się 16 marca w Ministerstwie Środowiska. Poświęcone ono było wymogom technicznym dla małych kotłów i pieców grzewczych. Uczestniczyli w nim przedstawiciele producentów tychże urządzeń, a ze strony resortu m.in. wiceminister Paweł Sałek.

Czytaj więcej

Skomentuj