KE jest zaniepokojona decyzją ministra środowiska ws. zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jak poinformowały PAP jej służby prasowe, Komisja zdecydowała się skontaktować z polskimi władzami, by upewnić się, że wycinka jest zgodna z prawem UE.

Siedem pozarządowych organizacji ochrony przyrody wysłało we wtorek skargę do Komisji w tej sprawie. Wskazują, że decyzja o wycince narusza unijną dyrektywę siedliskową, zgodnie z którą przedsięwzięcie mogące istotnie oddziaływać na dany obszar Natury 2000 wymaga przeprowadzenia tzw. specjalnej oceny.

– Komisja Europejska jest zaniepokojona niedawną decyzją polskich władz w sprawie zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej w kontekście integralności tego unikalnego obszaru Natura 2000 – przekazała w odpowiedzi na pytanie PAP w tej sprawie Komisja Europejska.

Urzędnicy z Brukseli już wcześniej skontaktowali się w tej sprawie z polskimi władzami, by – jak podkreślają – upewnić się, że proponowane przez nasz rząd działania są zgodne z prawem unijnym. W poniedziałek do KE wpłynęły wyjaśnienia z Warszawy. – W oparciu o te odpowiedzi Komisja podejmie decyzje o następnych krokach – zaznaczyły jej służby prasowe.

Nieoficjalnie rozmówcy PAP w Brukseli przyznają, że teoretycznie możliwe jest pozwanie Polski do sądu UE o złamanie unijnego prawa.

Ekolodzy podkreślają, że zrobili wszystko, co mogli, by w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej porozumieć się z polskimi władzami, bez pośrednictwa zagranicznych instytucji. – Dzisiaj sięgamy po prawo Unii Europejskiej – mówił na konferencji prasowej dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki.

Według analizy organizacji podpisanych pod skargą do Brukseli decyzja o wycince narusza dyrektywę siedliskową. Jak wskazywała prawnik ClientEarth, Agata Szafraniuk, dyrektywa ta została ustanowiona, aby chronić “tak cenne miejsca przyrodnicze jak Puszcza Białowieska”.

Skarga organizacji została oparta na dwóch zarzutach. – Pierwszy dotyczy naruszenia art. 6 ust. 3 dyrektywy siedliskowej, zgodnie z którym każde przedsięwzięcie, które może istotnie oddziaływać na dany obszar Natury 2000 (…), wymaga przeprowadzenia tzw. specjalnej oceny – mówiła prawniczka. Ocena ta miałaby zbadać wpływ danego przedsięwzięcia na obszar – w tym przypadku – siedlisk leśnych i gatunków żyjących w Puszczy Białowieskiej. Według organizacji taka ocena dla obszaru Puszczy Białowieskiej nie została przeprowadzona.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj