Kielce uzyskały platynowy certyfikat smart city. To póki co jedyne takie miasto w Polsce.

Certyfikat ISO37120, znany także jako “certyfikat smart city”, przyznawany jest miastom na całym świecie i bierze pod uwagę nie tylko innowacyjność, ale także szereg innych czynników. Twórcy normy – World Council on City Data z Toronto – stworzyli zestaw 100 wskaźników, które pozwalają ocenić rozwój społeczny, usługi miejskie czy ogólną jakość życia.

Najwyższy poziom

WCCD przyznaje certyfikat na czterech poziomach – brązowym, srebrnym, złotym lub platynowym. I to właśnie ten ostatni, najwyższy, został przyznany Kielcom.

– Dzięki wdrożeniu normy możemy dowiedzieć się jakie są silne strony miasta, ale przede wszystkim identyfikujemy obszary, nad którymi musimy pracować – mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Wśród miast posiadających certyfikat znajdują się m.in. portugalskie Porto, holenderska Haga, amerykański Boston, kanadyjskie Toronto czy tajwańskie Taipei.

Polski rekord

W Polsce jedynie dwa miasta wdrożyły tę normę. Jednemu z nich – Gdyni – nie udało się przygotować danych obowiązkowych i uzyskała certyfikację na poziomie aspirującym. Z kolei Gdańsk wdrożył normę w krajowej, a nie międzynarodowej, instytucji.

Pełna lista 51 miast na świecie, które uzyskały certyfikat ISO37120 wystawiony przez World Council on City Data znajduje się TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj