Krakowianie postawili na nowoczesny system rowerów miejskich. Po zakończonej – trwającej ok. roku – procedurze wyłoniono firmę, która przez następne 8 lat będzie prowadzić wypożyczalnię tego typu jednośladów.

Jest to jednocześnie finał skomplikowanej pracy nad koncesją rowerową – długotrwałych negocjacji technicznych, analiz finansowych i opinii prawnych.

Aby krakowianie mogli skorzystać z nowoczesnych rowerów miejskich, w połowie ubiegłego roku ZIKiT rozpoczął procedurę wyłonienia firmy odpowiedzialnej za budowę systemu rowerowego w trybie koncesji. Kraków był pierwszym miastem, które zdecydowało się na tak trudną procedurę wyłonienia wykonawcy.

Ponownie pierwszy

Kraków był pierwszym polskim miastem, które uruchomiło system rowerów miejskich. Będzie też pierwszym we wdrażaniu rowerów czwartej generacji. Kraków to też jedyne miasto w Polsce, w którym rower publiczny będzie dotowany z pieniędzy budżetu tylko w niewielkim stopniu lub wcale.

W przeprowadzonym zamówieniu wybrano ofertę firmy BikeU z Warszawy, która jest częścią międzynarodowego koncernu o bardzo dużym doświadczeniu w realizacji inwestycji w trybie koncesji i partnerstwa prywatno – publicznego. BikeU zaoferowało dostarczenie 100 rowerów nie później niż cztery miesiące od podpisania umowy. Po kolejnych dwóch miesiącach liczba jednośladów wzrośnie do 300, a maksymalnie po 10 miesiącach od podpisania umowy osiągnie 1500 rowerów. Podpisanie umowy z firmą BikeU będzie możliwe po upływie 10 dni od ogłoszenia wyników postępowania.

Miasto będzie regulowało miesięczną dopłatę w wysokości 1zł za rower, co oznacza dla gminy kilkanaście milionów oszczędności, a dochody ze znajdującej się na rowerach powierzchni reklamowej będą w całości przekazywane do miejskiego budżetu.

Komfortowe i wytrzymałe

Krakowski rower miejski, po jego uruchomieniu, będzie dostępny przez cały rok. Jednoślady charakteryzują się dużą wytrzymałością i wygodą, umożliwiają też jazdę w wyprostowanej pozycji. Fabrycznie wyposażone są w wał cardana zastępujący łańcuch, a zatem już użytkownicy nie zanieczyszczą sobie np. nogawek. Dodatkowe wyposażenie stanowi m.in. koszyk stalowy, komputer pokładowy, aktywny GPS i oświetlenie LED.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj