Krakowianie postawili na nowoczesny system rowerów miejskich. Po zakończonej – trwającej ok. roku – procedurze wyłoniono firmę, która przez następne 8 lat będzie prowadzić wypożyczalnię tego typu jednośladów.

Jest to jednocześnie finał skomplikowanej pracy nad koncesją rowerową – długotrwałych negocjacji technicznych, analiz finansowych i opinii prawnych.

Aby krakowianie mogli skorzystać z nowoczesnych rowerów miejskich, w połowie ubiegłego roku ZIKiT rozpoczął procedurę wyłonienia firmy odpowiedzialnej za budowę systemu rowerowego w trybie koncesji. Kraków był pierwszym miastem, które zdecydowało się na tak trudną procedurę wyłonienia wykonawcy.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Ponownie pierwszy

Kraków był pierwszym polskim miastem, które uruchomiło system rowerów miejskich. Będzie też pierwszym we wdrażaniu rowerów czwartej generacji. Kraków to też jedyne miasto w Polsce, w którym rower publiczny będzie dotowany z pieniędzy budżetu tylko w niewielkim stopniu lub wcale.

W przeprowadzonym zamówieniu wybrano ofertę firmy BikeU z Warszawy, która jest częścią międzynarodowego koncernu o bardzo dużym doświadczeniu w realizacji inwestycji w trybie koncesji i partnerstwa prywatno – publicznego. BikeU zaoferowało dostarczenie 100 rowerów nie później niż cztery miesiące od podpisania umowy. Po kolejnych dwóch miesiącach liczba jednośladów wzrośnie do 300, a maksymalnie po 10 miesiącach od podpisania umowy osiągnie 1500 rowerów. Podpisanie umowy z firmą BikeU będzie możliwe po upływie 10 dni od ogłoszenia wyników postępowania.

Miasto będzie regulowało miesięczną dopłatę w wysokości 1zł za rower, co oznacza dla gminy kilkanaście milionów oszczędności, a dochody ze znajdującej się na rowerach powierzchni reklamowej będą w całości przekazywane do miejskiego budżetu.

Komfortowe i wytrzymałe

Krakowski rower miejski, po jego uruchomieniu, będzie dostępny przez cały rok. Jednoślady charakteryzują się dużą wytrzymałością i wygodą, umożliwiają też jazdę w wyprostowanej pozycji. Fabrycznie wyposażone są w wał cardana zastępujący łańcuch, a zatem już użytkownicy nie zanieczyszczą sobie np. nogawek. Dodatkowe wyposażenie stanowi m.in. koszyk stalowy, komputer pokładowy, aktywny GPS i oświetlenie LED.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj