Naukowcy z Korei Południowej opracowali ultra cienkie ogniwa fotowoltaiczne, które są tak giętkie, że mogą być owijane np. wokół ołówka. Rozwiązanie to otwiera nowe możliwości przed fotowoltaiką.

Grubość ogniwa, opracowanego w Gwangju Institute of Science and Technology, wynosi 1 mikrometr. Dla porównania ludzki włos ma grubość od 10 do 200 mikrometrów. Standardowe ogniwa fotowoltaiczne są setki razy grubsze.

Cecha ta daje możliwość wykorzystania ogniw fotowoltaicznych np. na osobistych urządzeniach elektronicznych czy inteligentnych okularach, które zasilane mogą być wyłącznie energią słoneczną. Zastosowanie tak cienkich i giętkich modułów będzie również znacznie łatwiejsze na tkaninach czy ubraniach. Półprzewodnikiem użytym przez naukowców jest arsenek galu. Komórka została zgrzana na zimno z elektrodą znajdująca się na elastycznym podłożu. Z badań opublikowanych w Applied Physics Letters wynika, że ultra cienkie ogniwa można owinąć wokół promienia tak małego jak 1,4 mm.

Dążąc do doskonałości…

Prace nad stworzeniem cienkich i elastycznych modułów fotowoltaicznych trwają także na Massachusetts Institute of Technology. Naukowcy nie tylko są zainteresowani tworzeniem coraz cieńszych i lżejszych paneli słonecznych, ale także próbują zwiększyć ich efektywność. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali ogniwa słoneczne, które pochłaniają znacznie więcej światła słonecznego niż tradycyjne panele. W maju naukowcy z University of New South Wales w Australii ustanowili nowy rekord świata w wydajności ogniw fotowoltaicznych – 34,5 procent.

…także w Polsce

Zagadnieniami poświęconymi technikom wykorzystania energii słonecznej zajmuje się m. in. Ernest Grodner, profesor fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wspólnie z Julią Grodner, która zadbała o kwestie graficzne, stworzył aplikację na smartfony, pozwalającą na znalezienie takiego ustawienia paneli słonecznych wobec słońca, by możliwe było ich najbardziej wydajne wykorzystanie. Dzięki temu, że aplikacja uwzględnia również takie czynniki jak ukształtowanie terenu, zadrzewienie optymalne ustawienie paneli możliwe jest nawet w zatłoczonej miejskiej zabudowie. Naukowiec za aplikację 30 maja 2016 r. otrzymał nagrodę Energy Globe Award Poland 2016.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj