1 / 4

Na terenie TSSE Euro-Park Wisłosan w Podstrefie Wrocław-Kobierzyce rozpoczęła się budowa fabryki baterii litowych do samochodów elektrycznych.

Inwestorem jest LG Chem Ltd., koreański wiodący producent baterii, należący do grupy kapitałowej LG. Zgodnie z umową, LG Chem do końca 2018 roku zainwestuje blisko 1,3 mld złotych. Będzie  to pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowych branży automotive w Europie.

– Z zadowoleniem przyjmujemy inwestycje Grupy LG na terenie zarządzanej przez nas specjalnej strefy ekonomicznej. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), działając w ramach Grupy PFR, aktywnie uczestniczy w realizacji rządowego Planu Rozwoju Elektromobilności. Tworzymy warunki i wysyłamy impuls do polskiej branży motoryzacyjnej, żeby zajęła mocną pozycję na tym perspektywicznym rynku, co przełoży się na nowe miejsca pracy oraz wzrost innowacyjności w całej branży – podkreślił Marcin Chludziński, prezes ARP.

Nowa fabryka LG Chem, której uruchomienie produkcji planowane jest na II połowę 2017 roku, będzie miała powierzchnię 41 300 m2. Docelowo fabryka będzie produkować ponad 100 000 baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o wysokiej wydajności, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu.

– Chcemy sprawić, by polska fabryka baterii stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych  na cały świat – powiedział UB Lee, prezes Spółki Energy Solutions, LG Chem. – Polska fabryka baterii, jako pierwsza fabryka produkcji masowej baterii litowych do samochodów elektrycznych w Europie, odegra istotną rolę w promowaniu przemysłu samochodów elektrycznych na tym kontynencie. Dołożymy wszelkich starań, aby ta fabryka stała się główną bazą produkcyjną baterii do samochodów elektrycznych – dodał.

– Spośród 5 filarów wzrostu gospodarczego Polski, w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju na pierwszym miejscu jest reindustrializacja. Inwestycja LG w Polsce wpisuje się w Plan Rozwoju Elektromobilności, będący ważnym elementem tego filaru. Rozpoczęcie w Polsce budowy unikalnej w skali europejskiej fabryki baterii do samochodów elektrycznych to krok w kierunku realizacji naszych zamierzeń. Liczymy, że inwestycja przyniesie wielostronne korzyści – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów – podczas wczorajszej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj