W tym roku podczas Dnia Ziemi w Krakowie zebrano 4740 kg butelek PET, 1260 kg puszek oraz 2640 kg zużytych baterii. W sumie zgromadzono 8640 kilogramów surowców wtórnych. Było blisko pobicia rekordu z 2014 roku. Za świetny wynik zbiórki krakowianie otrzymali 16 tys. sadzonek roślin.

Od 12 lat podczas Dni Ziemi w Krakowie prowadzona jest zbiórka surowców wtórnych, w zamian za które rozdawane są mieszkańcom sadzonki kwiatów i krzewów. Aby otrzymać rośliny, wystarczyło przynieść 40 butelek PET, 40 puszek aluminiowych czy 40 zużytych baterii. Po raz 15. Dniu Ziemi towarzyszyła również Krakowska Wystawa Ekologiczna.

W tym roku zebrano 8640, a  rok wcześniej – 8040 kg surowców. Rekordowy pozostaje jednak rok 2014, w którym zebrano aż 8800 kg odpadów.

Wiele wydarzeń o charakterze ekologicznym podczas tegorocznych Dni Ziemi organizowanych było także przez krakowskie placówki oświatowe i instytucje (przedszkola, szkoły, młodzieżowe ośrodki i domy kultury oraz inne organizacje i stowarzyszenia skupiające swoje działania na ekologii). Dzieci w ramach święta zajęły się zbiórką surowców wtórnych, przygotowano dla nich także m.in. gry, konkursy, warsztaty oraz wycieczki ekologiczne.

Największą popularnością cieszyła się gra miejska, podczas której dzieci mogły w przyjazny sposób przyswoić wiedzę z zakresu ochrony środowiska i prawidłowej postawy ekologicznej. W zabawie uczestniczyło ponad 600 uczestników. Ponadto, przedszkolaki oraz podopieczni domów i ośrodków kultury mogli zaprezentować przed szeroką publicznością swoje umiejętności wokalno-taneczne na scenie, która gościła około 700 młodych tancerzy i piosenkarzy.

Czytaj więcej

Skomentuj