1 / 2

Po krakowskich ulicach od kilku dni jeżdżą tramwaje ozdobione dziełami Edwarda Dwurnika i Jadwigi Sawickiej z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Pomysłodawcy akcji od pięciu lat promują w ten sposób sztukę współczesną w mieście i zachęcają krakowian do odwiedzin Muzeum.

– Przez obecność dzieł na pojazdach komunikacji miejskiej próbujemy dotrzeć do szerokiej grupy mieszkańców Krakowa i turystów, zachęcając ich do odwiedzenia Muzeum i popularyzując jednocześnie sztukę współczesną w przestrzeni miasta. Do tej pory na krakowskich tramwajach były eksponowane prace Bartka Materki, Tomasza Ciecierskiego, Edwarda Dwurnika i Poli Dwurnik – mówią przedstawiciele Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Od 14 marca na ulicach Krakowa można spotkać tramwaj typu Bombardier NTG6 z reprodukcjami prac “Ojczysty/Macierzysta” i “Krajowy/Zagraniczna” autorstwa Jadwigi Sawickiej oraz obrazu “Obława na groźnego bandytę” Edwarda Dwurnika.

Sawicka czerpie inspiracje z gazet, reklam i mediów elektronicznych, wybierając sformułowania, które nawiązują do tematów będących przedmiotem aktualnej debaty publicznej.

Namalowana w 1982 roku “Obława na groźnego bandytę” Dwurnika to z kolei jedno z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł z kolekcji MOCAK-u. Wielofiguralna kompozycja malarska przedstawia oglądane z lotu ptaka wymyślone miasto, na którego ulicach rozgrywa się tytułowa obława. Obraz był reakcją na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce – tłumaczą pracownicy Muzeum.

Czytaj więcej

Skomentuj