W zestawieniu przygotowanym specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego brało udział 16 miast, które zaprezentowały najpiękniejsze, oryginalne oraz innowacyjne dekoracje kwiatowe. W sumie oddano ponad 40 tys. głosów. Zobacz, które miasto przygotowuje najlepsze aranżacje!

W naszym głosowaniu na pierwszym miejscu znalazł się Nowy Sącz z liczbą 17 647 oddanych głosów (43%). Na drugim miejscu uplasował się Elbląg (30% głosów), a na trzecim – Poznań (13% głosów). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Przypominamy, że laureat otrzymuje półroczną prenumeratę „Przeglądu Komunalnego”.

Galerię dekoracji kwiatowych w polskich miastach można obejrzeć TUTAJ.

Aranżacje kwiatowe z Nowego Sącza

W otoczeniu ruin zamku znajdującego się w Nowym Sączu stworzono zegar kwiatowy. Konstrukcja zegara o średnicy 5 m obsadzona jest begonią stalekwitnącą, a w otoczeniu znajdują się niskie krzewy tawuły japońskiej i berberysa oraz jałowca płożącego. Tereny wokół zdobią: śliwa wiśniowa „Nigra” oraz kompozycje krzewów ozdobnych. Każdego roku (od 2009) zegar nawiązuje do ważnych wydarzeń. W tym roku widnieją na nim symbole Światowych Dni Młodzieży. Ogrody Miejskie z kwiatowymi filiżankami i rzeźbami tańczących dzieci w strojach lachowskich, które nawiązują do festiwalu folklorystycznego odbywającego się Nowym Sączu od kilkunastu lat – Święta Dzieci Gór. Kwiatowe filiżanki obsadzone są kwiatami begonii stalekwitnącej, irezyny, santoliny, smagliczki, starca. Pergola z różą pnącą stanowi otoczenie dla rzeźby dzieci tańczących w lachowskich strojach, w jej wnętrzu znajduje się ławeczka dla zakochanych. W 1885 r. rada miejska przystąpiła do utworzenia Ogrodu Miejskiego. Od tamtej pory park stał się miejscem często uczęszczanym przez mieszkańców i turystów. Piękne aranżacje kwiatowe, śpiew ptaków, odgłos fontanny pozwala na relaks i chwilowe oderwanie się od codziennego życia.

Kolejna piękna aranżacja kwiatowa to parasole kwiatowe, które dają cień dla pragnących odpoczynku na płycie Rynku Nowego Sącza. Zdobią je kwiaty begonii stalekwitnącej i zielistka. Inspirację zaczerpnięto z miasta partnerskiego zlokalizowanego w Chinach. Kolejna kompozycja znajduje się w otoczeniu Pomnika Papieża Jana Pawła II, który zdobi płytę nowosądeckiego Rynku. Zaaranżowano tam zieleń z berberysów i trzmieliny oraz krzewów iglastych. Inną konstrukcję kwietnikową pn. „Piłka” zdobią kwiaty begonii stalekwitnącej w dwóch kolorach. Zlokalizowana jest ona na zieleńcu w okolicach stadionu Klubu Sportowego „Sandecja” w Nowym Sączu, przy ul. Kilińskiego. Konstrukcję wykonano w 2009 r. I jeszcze jedna propozycja z Nowego Sącza to „Kwietniki konstrukcyjne”, które zostały obsadzone ipomeą w dwóch kolorach, begonią stalekwitnącą i plektranusem. Kwietnik powstał w 2010 r

Czytaj więcej

Skomentuj