1 / 69

Wieże kwiatowe, niebanalne kompozycje na rabatach lub donicach, a nawet dywany kwietne coraz częściej pojawiają się w polskiej przestrzeni miejskiej. Specjalnie dla czytelników Portalu Komunalnego sprawdziliśmy, które miasta przygotowują najpiękniejsze, oryginalne oraz innowacyjne dekoracje kwiatowe. Zobacz zdjęcia w naszej galerii!

W każdym mieście znajdują się tereny, które zasługują na podkreślenie poprzez wzbogacenie ich kwiatowymi kompozycjami m.in. na kwietnikach, rabatach, pojemnikach, donicach. Mogą one być aranżowane w bardzo różny sposób. Przykładowo wzdłuż miejskich dróg gdzie często nie ma już miejsca na drzewa i krzewy, bardzo dobrym pomysłem będzie zamontowanie na słupku czy murku donic z kwitnącymi roślinami.

Dobrym rozwiązaniem będzie też ukwiecenie wysepki pomiędzy jezdniami bądź szarej płyty na rynku miejskim. Z pewnością już nawet niewielkie rabaty poprawią estetykę miasta i zrobią pozytywne wrażenie na mieszkańcach. Wyznaczony obszar można wzbogacić zarówno prostymi ale za to efektownymi kompozycjami, jak i poszukać bardziej zróżnicowanych form tak aby przestrzeń zapełniła się kwietnymi dekoracjami.

Gdzie szukać inspiracji? Zapraszamy do przejrzenia naszej galerii zdjęć.

[poll id=”28″]

Barwne kompozycje

We Włocławku w tym sezonie kwietniki na placu Wolności wypełniły się nowymi gatunkami, wśród których znalazły m.in. begonie, dalie, lawenda, gazanie, ale także heliotrop czy trawy ozdobne. W miejscu tym królowały zatem różne odcienie różu, bieli i fioletu. Jak informują przedstawiciele miasta zastosowanie bylin sprawia, że posadzone w drugiej połowie maja rośliny będą obecne na klombach przez cały rok, w różnych etapach rozwoju. A dopełnieniem klombów są trawniki z rolki. Wszystkie prace ogrodnicze na placu Wolności, tj. sadzenie roślin i układanie nowych trawników, zrealizowała firma „Platan”. Natomiast na klombie przy Bazylice Katedralnej posadzono czerwone kanny, żółte aksamitki (turki), różowe begonie oraz siwy starzec.

Z kolei w Bydgoszczy co roku ogromną popularnością cieszy się impreza podczas której powstają dywany kwiatowe. Organizatorami Bydgoskich Dywanów Kwiatowych są Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Bydgoszczy, Hurtownia Kwiatów Florita w Bydgoszczy oraz Państwowy Zespół Szkół Plastycznych im. L. Wyczółkowskiego. Wśród uczniów bydgoskiego „Plastyka” rozpisywany jest corocznie konkurs na najlepszy projekt dywanu kwiatowego. W tym roku w konkursie wygrał projekt Marty Dudzińskiej, która zdobyła pierwsza nagrodę. Nagrodzeni zostali także: Patrycja Woźniak oraz Kamil Nadolski. Wybrany projekt został realizowany przez uczniów bydgoskiego “Plastyka” pod kierunkiem trzech nauczycieli: Ewy Gordon, Jarosława Nowaka i Michała Dyakowskiego. Początki Bydgoskich Dywanów Kwiatowych sięgają 2010 r., a inspiracją było pole kwitnących tulipanów w gospodarstwie Katarzyny i Piotra Puksztów. Tak powstał pomysł utworzenia dywanów z główek tulipanów, które są produktem ubocznym przy produkcji cebul tulipana. Henryk Kołcon wraz z Piotrem Puksztą podjęli decyzję, a do wykonania zaprosili młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy. W pierwszej edycji imprezy, w maju 2010 r., bydgoszczanie podziwiać mogli kwiatowe dywany na placu Teatralnym, pl. Poznańskim i przed budynkiem NOT przy ul. Rumińskiego. W 2011 r. dywany opanowały już Wyspę Młyńską, gdzie powstał kwiatowy kobierzec o powierzchni 2040 m kw., a drugi na placu Teatralnym miał 800 m kw. Imprezie towarzyszyła wystawa odmian tulipanów oraz pokazy florystyczne. W 2012 r. bohaterem dywanu był Leon Wyczółkowski, któremu ten rok był poświęcony z okazji 160. rocznicy urodzin malarza. Z kolei w 2014 r. dywan o powierzchni 1200 m kw. na Wyspie Młyńskiej dedykowany był Janowi Pawłowi II z okazji kanonizacji papieża Polaka. Z kolei w 2015 r. edycja dywanów kwiatowych nosiła nazwę „Dla Mariana”, ponieważ była dedykowana Marianowi Rejewskiemu (polski matematyk i kryptolog, który w 1932 r. złamał szyfr Enigmy).

Odpoczynek wśród zieleni

Mieszkańców Białegostoku zachwycają z kolei piękne rabaty kwiatowe w Alei Zakochanych znajdujące się w Parku Planty. Jest to ulubiony park mieszkańców i turystów. To ukwiecone miejsce zachęca do spacerów i odpoczynku w sercu miasta. Rabata zwana zegarem ma pow. ok. 100 m2, i jest jedną z kompleksu rabat (630 m2) zlokalizowanych w Parku Planty. W sezonie rabata jest obsadzana roślinami dwukrotnie: wiosną – bratki w różnych kolorach, latem – kwiaty letnie tj. żeniszek, aksamitka, koleus, niecierpek, starzec.

Piękna rabata kwiatowa zdobi też Skwer Lecha i Marii Kaczyńskich Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką. Obsadzana jest ona roślinami dwukrotnie w sezonie: wiosną – tulipany odmiany Maria Kaczyńska i Lech Kaczyński, natomiast kompozycja letnia składa się z niecierpków w barwach narodowych.

Z kolei kompozycje kwiatowe w donicach stojących i wiszących są zlokalizowane głównie w centrum miasta. Jak informują przedstawiciele miasta corocznie obsadzanych jest 160 donic stojących i 180 donic wiszących oraz 19 dużych konstrukcji kwietnikowych. Kolekcje zmieniają się dwu- lub trzykrotnie w ciągu roku. Kolorystyka kwiatów jest dobierana w zależności od miejsca nasadzeń, np. przy budynkach z siedzibą władz Miasta w kolorach miejskich, w miejscach o charakterze patriotycznym w kolorach flagi państwowej, a przy obiektach sakralnych i miejscach kultu religijnego w kolorach papieskich. Dodatkowo Białystok zdobią też wieże kwiatowe zlokalizowane wokół Pomnika Ludwika Zamenhofa na skwerze przy ul. I. Malmeda.

Bardzo ciekawa aranżacja kwiatowa znajduje się też w Nowym Sączu. W otoczeniu ruin zamku stworzono zegar kwiatowy. Konstrukcja zegara o średnicy 5 m obsadzona jest begonią stalekwitnącą, a w otoczeniu znajdują się niskie krzewy tawuły japońskiej i berberysa oraz jałowca płożącego. Tereny wokół zdobią: śliwa wiśniowa „Nigra” oraz kompozycje krzewów ozdobnych. Każdego roku (od 2009) zegar nawiązuje do ważnych wydarzeń. W tym roku widnieją na nim symbole Światowych Dni Młodzieży. Ogrody Miejskie z kwiatowymi filiżankami i rzeźbami tańczących dzieci w strojach lachowskich, które nawiązują do festiwalu folklorystycznego odbywającego się Nowym Sączu od kilkunastu lat – Święta Dzieci Gór. Kwiatowe filiżanki obsadzone są kwiatami begonii stalekwitnącej, irezyny, santoliny, smagliczki, starca. Pergola z różą pnącą stanowi otoczenie dla rzeźby dzieci tańczących w lachowskich strojach, w jej wnętrzu znajduje się ławeczka dla zakochanych. W 1885 r. rada miejska przystąpiła do utworzenia Ogrodu Miejskiego. Od tamtej pory park stał się miejscem często uczęszczanym przez mieszkańców i turystów. Piękne aranżacje kwiatowe, śpiew ptaków, odgłos fontanny pozwala na relaks i chwilowe oderwanie się od codziennego życia. Kolejna piękna aranżacja kwiatowa to parasole kwiatowe, które dają cień dla pragnących odpoczynku na płycie Rynku Nowego Sącza. Zdobią je kwiaty begonii stalekwitnącej i zielistka. Inspirację zaczerpnięto z miasta partnerskiego zlokalizowanego w Chinach. Kolejna kompozycja znajduje się w otoczeniu Pomnika Papieża Jana Pawła II, który zdobi płytę nowosądeckiego Rynku. Zaaranżowano tam zieleń z berberysów i trzmieliny oraz krzewów iglastych. Inną konstrukcję kwietnikową pn. „Piłka” zdobią kwiaty begonii stalekwitnącej w dwóch kolorach. Zlokalizowana jest ona na zieleńcu w okolicach stadionu Klubu Sportowego „Sandecja” w Nowym Sączu, przy ul. Kilińskiego. Konstrukcję wykonano w 2009 r. I jeszcze jedna propozycja z Nowego Sącza to „Kwietniki konstrukcyjne”, które zostały obsadzone ipomeą w dwóch kolorach, begonią stalekwitnącą i plektranusem. Kwietnik powstał w 2010 r.

Czytaj więcej

7 Komentarze

Skomentuj