1 / 5

48 mln zł mają kosztować remonty i przebudowy łódzkich ulic, które rozpoczną się w tym roku. Całość inwestycji, prowadzonej w ramach tzw. rewitalizacji obszarowej miasta, została obliczona na 980 mln zł.

– Zaczniemy zmieniać centrum miasta w komfortowe i piękne miejsce do życia – zapowiadają przedstawiciele urzędu.

Siedem ulic do remontu

W tym roku na przebudowę czeka siedem ulic: Gdańska, Wschodnia, Jaracza, Nawrot, Sienkiewicza, Tuwima i Traugutta. Zostanie na nich umniejszony ruch, poszerzone zostaną chodniki, posadzone szpalery drzew. Wykonawcy wymienią oświetlenie i zamontują ławki. Z wyjątkiem ul. Sienkiewicza i Wschodniej, wszystkie pozostałe przebudowy mają potrwać najpóźniej do końca 2018 r.

Kolejną drogową inwestycją ma stanowić zupełnie nowa ulica, łącząca ul. Tuwima z ul. Moniuszki. Wykonawca jest już wybrany i jeszcze w tym roku planuje zakończenie prac przy budowie nowej drogi.

Sporo prac czeka również pod ziemią. Ul. Sienkiewicza ma być remontowana odcinkami. W tym czasie dysponenci poszczególnych sieci (wodno-kanalizacyjnej, gazowej i energetycznej) będą przyłączać je do budynków.

Gdzie najpierw?

W czerwcu drogowcy pojawią się na ul. Gdańskiej, potem na ul. Sienkiewicza i Jaracza. We wrześniu rozpoczną się remonty ulic: Traugutta, Wschodniej i Nawrot, a w październiku – ul. Tuwima.

– Na remontowanych ulicach będziemy starali się zachować ruch dla komunikacji miejskiej. Tam gdzie to możliwe prace będą prowadzone tak, aby utrzymać przejezdność jednej ze stron jezdni. Bierzemy pod uwagę możliwość wprowadzenia ruchu dwukierunkowego na równoległych do remontowanych ulicach jednokierunkowych, np. ul. Rewolucji – zaznacza Maciej Sobieraj, wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu.

– Wiem, że będzie to trudny rok w poruszaniu się po centrum miasta. Proszę łodzian o wyrozumiałość i cierpliwość – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Program rewitalizacji ma to do siebie, że w ośmiu obszarach skumulują się inwestycje z unijnym dofinansowaniem. Przez kilka najbliższych lat będzie to spory plac budowy. Ale warto podjąć ten wysiłek, bo spełniamy marzenia o pięknej Łodzi.

Odcinki ulic, na których w tym roku rozpoczną się prace:

  • Gdańska: Ogrodowa-Legionów
  • Jaracza: Wschodnia-Kilińskiego
  • Sienkiewicza: Piłsudskiego-Nawrot; Traugutta: Sienkiewicza-Kilińskiego
  • Wschodnia: Jaracza-Rewolucji
  • Nawrot: Piotrkowska-Sienkiewicza
  • Tuwima: Kilińskiego-Targowa

Czytaj więcej

Skomentuj