1 / 4

Po trzech latach Etam Cru, autorzy najbardziej znanych łódzkich murali – „Babci z kurką” przy al. Politechniki oraz „Dziewczyny” i turkusowego „Słonia” przy ul. Uniwersyteckiej – wrócili do Łodzi. Przy współpracy z Robertem Prochem stworzyli swój siódmy mural w samym centrum miasta.

Zakończyły się prace związane z drugą realizacją w ramach projektu UNIQA Art Łódź, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Tym razem jest to ogromny mural autorstwa znanych łodzianom artystów z grupy Etam. Po słynnym „Słoniu” i „Dziewczynie” przy ul. Uniwersyteckiej czy „Babci z kurką” przy al. Politechniki, Sainer i Bezt po trzech latach wrócili do Łodzi i stworzyli swój siódmy mural. Mural powstał w kolaboracji z jednym z najlepszych malarzy wielkoformatowych w Polsce – Robertem Prochem z Poznania.

Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź zaznacza: – Choć w projekcie UNIQA Art Łódź odchodzimy od klasycznych murali, ściana na terenie parkingu OFF Piotrkowska ma niesamowity rozmiar i znakomitą lokalizację. Obok niej, ulicą Sienkiewicza przejeżdżają codziennie tysiące osób, nie wspominając o osobach, które po prostu odwiedzają „Offa”. Mając to na uwadze uznaliśmy, że do pracy w tak szczególnym miejscu powinniśmy zaprosić wyjątkowych artystów. Wybór był oczywisty – Grupa Etam. Absolwenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, artyści, których międzynarodowa sława rodziła się w Łodzi, autorzy sześciu łódzkich murali, w tym tych najbardziej znanych, a obecnie malarze, których realizacje można spotkać już m.in. w takich miejscach jak Dubaj, Australia, Nowa Zelandia, Hawaje czy różne państwa w Europie. Dodatkowo do współpracy udało się zaprosić Roberta Procha, absolwenta Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu – jednego z najważniejszych malarzy wielkoformatowych w Polsce. Biorąc pod uwagę rangę oraz poziom artystyczny, współpraca tych trzech twórców sprawi, iż będzie to najprawdopodobniej jedna z najciekawszych realizacji muralowych w tym roku na świecie.

Choć powierzchnia „płótna” była ogromna – prawie 700m2, prace nad muralem trwały 8 dni. – Mural jest utrzymany w stonowanych barwach, a kolory skupione są głównie pośrodku kompozycji. Obraz jest zderzeniem dwóch form – statycznego przedstawienia Grupy Etam, którzy odpowiedzialni są za postać mężczyzny oraz martwą naturę leżącą na stole, z dynamicznym wyobrażeniem psa, utrzymanym w typowej dla Roberta Procha stylistyce. Bazując na doświadczeniach animacyjnych, w pracach Procha podstawowym pierwiastkiem kompozycji jest ruch, którego poszczególne sekwencje multiplikuje, modyfikuje i przetwarza w odpowiedni sposób. Jednym z głównych źródeł inspiracji artysty jest malarstwo znakomitego irlandzkiego malarza Francisa Bacona – dodaje Michał Bieżyński.

Jest to druga realizacja w ramach międzynarodowego projektu artystycznego UNIQA Art Łódź. W centrum miasta powstają różnorodne obiekty sztuki – rzeźby, płaskorzeźby, instalacje artystyczne, realizacje site-specific. Do prac artystycznych wykorzystywane będą różne materiały i technologie, tak by projekt był jak najbardziej zróżnicowany. Istotnym jest, aby zaprezentować mieszkańcom jak najszerszą paletę rozwiązań plastycznych, tak aby poza płaszczyzną stricte artystyczną, projekt pełnił funkcję edukacji wizualnej. Pierwsze instalacje już pojawiły się przy ul. Piotrkowskiej. Artysta ze Szczecina ukrywający się pod pseudonimem Lump stworzył na bazie słupów plakatowych ogromne przedmioty-ikony związane z okresem PRL-u. Można zobaczyć m.in. przeskalowaną słynną pralkę „Frania”, ogromny syfon do wody sodowej, termos czy kawiarkę. Projekt UNIQA Art Łódź organizowany jest przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Czytaj więcej

Skomentuj