1 / 6

Rowery miejskie funkcjonują już w kilkunastu miejscowościach w Polsce, jednak to w Łodzi cieszą się największą popularnością. W ciągu pierwszego miesiąca od startu Łódzkiego Roweru Publicznego, w systemie zarejestrowało się ponad 42 tys. osób, które przez miesiąc wypożyczyły rowery 363 tys. razy.

W ciągu pierwszego miesiąca łodzianie (w systemie zarejestrowały się już 42 354 osoby) sięgali po rowery 363 623 razy, co oznacza, że statystycznie:

  • Co około 7 sekund przy jednej ze stacji w Łodzi wynajmowany był rower miejski;
  • Każdy rower był wypożyczany codziennie 12 razy w ciągu dnia.

– Od lat zarządzamy wypożyczalniami w jedenastu miastach w całym kraju, m.in. w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku czy Poznaniu. Zdawaliśmy sobie sprawę, jak bardzo oczekiwany jest start systemu w Łodzi, ale zainteresowanie Łódzkim Rowerem Publicznym przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Czytaj także >>> Łodzianie wsiedli na rowery

– Dotychczas rekordowa inauguracja miała miejsce w ramach warszawskiego systemu Veturilo (w chwili startu projektu w 2012 r. składał się z 55 stacji i 1000 rowerów), gdzie w ciągu pierwszego miesiąca dokonano 120 tysięcy wypożyczeń. W Łodzi ten rekord poprawiono trzykrotnie! Biorąc pod uwagę liczbę dni, podczas których wypożyczalnie działają w tym roku – w żadnym innym mieście natężenie wypożyczeń nie jest tak duże, jak tutaj – dodaje T. Wojtkiewicz.

Niemal 18 tys. wypożyczeń… Jednego dnia!

Najczęściej rowery wypożyczane były 12 maja, kiedy z jednośladów skorzystano aż 17 655 razy  (statystycznie każdy rower był wynajmowany prawie 18 razy w ciągu 24 godzin).

Najaktywniejszy użytkownik ma na koncie 217 wypożyczeń, czyli średnio ponad 7 dziennie! Średni czas pojedynczego wynajmu to obecnie 18 minut i 12 sekund. Wynajmów darmowych, czyli mieszczących się w 20 minutach, jest prawie 80 procent.

W skali wszystkich systemów Nextbike Polska, więcej wypożyczeń niż w Łodzi odnotowano w tym sezonie jedynie w Warszawie – 644 195. Sezon w stolicy rozpoczął się jednak wcześniej, bo 1 marca, a system Veturilo jest większy od Łódzkiego Roweru Publicznego.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj