1 / 8

Stworzona podczas akcji „Czyste Tatry” największa mozaika z surowców wtórnych została oficjalnie uznana i wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Rekord został oficjalnie uznany i wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa 5 października.

W ramach piątej edycji akcji „Czyste Tatry”, która odbyła się 1 i 2 lipca tego roku, zebrano i ułożono największy w Polsce wzór z zakrętek od butelek. Powstałe w ten sposób logo akcji zajmowało powierzchnię ponad 300 m kw. Waga użytego materiału wyniosła 5984,12 kg. Organizatorzy Stowarzyszenie „Czysta Polska” przy współpracy Fundacji Bez Tajemnic już mają doświadczenie w budowaniu wzorów z surowców wtórnych. Podczas ubiegłorocznej akcji ustanowiono rekord Polski w budowaniu największej konstrukcji (góralska parzenica) z surowców wtórnych (26 m długości, 15 m szerokości, zbudowana z 750 kg plastikowych nakrętek).

Akcja „Czyste Tatry”

Pomysł pierwszej akcji “Czyste Tatry” powstał w 2012 r. Od tej pory, na początku każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na odpady, rękawice, identyfikatory oraz mapy.

Podstawowym celem „Czystych Tatr” jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru Tatr w większości położonego na terenie parku narodowego. Na obszarze tym występuję chronione gatunki roślin i zwierząt, ale unikatowa jest również przyroda nieożywiona. Tatrzański Park Narodowy przecina ok. 245 km szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety wielu z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na podłoże (gleba, ściółka leśna, roślinność, skały), a także chronione gatunki zwierząt, gdyż pozostawione przy szlakach puszki, butelki stanowią zabójczą pułapkę dla wielu zwierząt. Dlatego organizator „Czystych Tatr”, Stowarzyszenie Czysta Polska podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma pokazywać ludziom, jak niewiele każdy musi zrobić, by zadbać o środowisko naturalne.

W tym roku ponad 4 tys. wolontariuszy sprawiło, że z tatrzańskich szlaków ubyło 280 kg odpadów. Dotychczas, w ramach czterech poprzednich edycji 11,5 tys. wolontariuszy, wspólnymi siłami, zebrało prawie 4000 kg odpadów pozostawionych na szlakach. Zmniejszająca się ilość zebranych odpadków jest pocieszająca, jednak nie oznacza, że maleje potrzeba budowania świadomości ekologicznej. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma pokazywać ludziom, jak niewiele każdy musi zrobić, by zadbać o środowisko naturalne.

Czytaj więcej

Skomentuj