Międzynarodowy Port Lotniczy Cochin w południowych Indiach nie korzysta już z energii elektrycznej dostarczanej przez lokalnego producenta. Wręcz przeciwnie dzięki instalacji fotowoltaicznej oddaje nadmiar energii do sieci.

Od sierpnia 2015 roku lotnisko zasilane jest elektrownią słoneczną o mocy 12 MW generującą od 50 tys. do 60 tys. kWh energii. Instalacja zbudowana z ponad 46 tys. modułów fotowoltaicznych znajduje się w pobliżu kompleksu magazynów lotniska na ponad 18 ha. System został zrealizowany przez indyjskie oddziały firm Bosch Energy i Building Solutions (o inwestycji tej pisaliśmy TUTAJ).

– Chcieliśmy być niezależni od sieci – powiedział Jose Thomas, dyrektor generalny portu lotniczego. Lotnisko używa od 48 tys. do 50 tys. kWh energii każdego dnia. – Planujemy rozbudować farmę fotowoltaiczną aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną nowo budowanego terminala – dodał.

Eko lokator Toruń

Ashok Gajapathi Raju, minister lotnictwa cywilnego Indii odwiedzając Cochin powiedział, że chce korzystać z tego rozwiązania na innych lotniskach w kraju. Port odwiedzają także przedstawiciele z Liberii i RPA.

Cochin jest siódmym pod względem wielkości portem lotniczym w Indiach. Władze Międzynarodowego Lotniska w Kalkucie, zainspirowane sukcesem Cochin, również chcą wybudować instalację fotowoltaiczną na terenie 28 hektarów.
Innowacyjne rozwiązania na lotniskach w Cochin i Kalkucie są możliwe dzięki rosnącej rentowności ekonomicznej instalacji słonecznych w Indiach. Cena energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej jest porównywalna z ceną węgla, co czyni ją doskonałą alternatywą dla małych i dużych firm. Szacuje się, że energia słoneczna w Indiach od 2020 roku rzeczywiście będzie tańsza niż węgiel. Indyjski rząd pragnie przyłączyć więcej energii słonecznej do sieci, aby zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej dla 1,3 miliarda ludności. Kolejnym  powodem dla którego rząd planuje wykorzystywać OZE jest ochrona środowiska. W dwudziestce najbardziej zanieczyszczonych miast aż trzynaście jest w Indiach.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj