1 / 2

W Wólce Rokickiej pod Lubartowem (woj. lubelskie) otwarto jeden z najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania odpadów w kraju. Do sortowni trafi ok. 37 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.

Zakład powstał za kwotę 48,8 mln zł przy współfinansowaniu ze środków Szwajcarsko–Polskiego Programu Współpracy, gmin członkowskich Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej oraz Lublina i Świdnika. Umowę na budowę zakładu podpisano w czerwcu 2015 r. Wykonawcą była firma Instal Warszawa.

Kończymy dzieło, które jest dobrym owocem pracy wielu ludzi. Potrzeba wspólnego działania i przekonania o atutach zaspokajania potrzeb swoich mieszkańców, była w 2003 roku podwaliną powstania z inicjatywy samorządu miasta Lubartowa związku celowego pod nazwą Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej – mówił w środę, 7 grudnia Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki podczas uroczystości związanych z otwarciem ZZO.

Na otwarciu sortowni pojawili się m.in. wiceminister środowiska odpowiedzialny za gospodarkę komunalną w Polsce Sławomir Mazurek oraz Tadeusz Arkit, były przewodniczący sejmowej Podkomisji Stałej ds. Monitorowania Gospodarki Odpadami.

Sortowaniem odpadów będzie zajmował się Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej, w którego skład wchodzi pięć gmin, w tym Miasto Lubartów. Z usług ZZO będą korzystały także miasta – Lublin i Świdnik – w oparciu o odrębne umowy.

Czytaj więcej

5 Komentarze

 1. Zero
  Przepraszam rzeczywiście jest trochę tego więcej, bo mamy separatory Fe i nFE (które na każdej sortowni mamy), mamy jakiś separator balistyczny i powietrzny. I to koniec – jeśli chodzi o sortowanie. Tylko że to nie jest powód aby pisać Najnowocześniejsza.!
  Jest jeszcze fermentacja sucha i tu szacun, o ile zadziała i ktoś z jajem to poprowadzi.
  Jakby ktoś chciał sprawdzić to polecam na stronie związku ziemi lubartowskiej przetarg na realizację technologii zakładu zrealizowanej na podstawie pfu, przetarg w 2014

  • [prosimy nie zamieszczać linków – moderacja]
   “Do zakładu ma trafiać rocznie 37 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych oraz 5 tys. ton zbieranych selektywnie, tzw. frakcja sucha.” – no to bardzo nowoczesny przy udziale wsadu ponad 88% odpadów zmieszanych i około 11% frakcji suchej – uzyskać poziomy recyklingu na poziomie 60-65% w latach 2025-2030. I jak to się ma do zapisu KPGO 2022 o “niedopuszczalnym podziale na “suche – mokre””

 2. Jesli to nie tajemica czy ktoś mógłby wyjaśnić na czym polega najnowoczesniejszość tej sortowni? Bo z tym młynem i prasą chyba Kolega cienki b. przesadził i tu takie malkontenckie wpisy prezentuje.
  Pan Minister i Pan Przewodniczący by chyba nie firmowali czegoś co w dobie Zero Waste nie jest najnowicześniejsze…

 3. Weźcie autobus zamówcie, zapowiedzcie się u Pana Wnuka w Promniku. Tam jest trochę przegięte jeśli ma się o koszty, natomiast tam można powiedzieć że jest nowocześnie.

Skomentuj