Dzięki inicjatywie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie oraz Towarzystwa dla Natury i Człowieka – Porozumienia Rowerowego w mieście powstała pierwsza wypożyczalnia roweru towarowego, czyli tzw. cargo bike.

Rower będzie bezpłatnie dostępny dla wszystkich czytelników biblioteki, a ma on na celu promowanie nowych rozwiązań w zakresie transportu w mieście, ułatwiających przewożenie większych towarów lub małych dzieci.

Ogólnodostępny dla mieszkańców rower transportowy jest, jak zapewnia Urząd Miasta w Lublinie, świetną alternatywą do przewożenia średniej wielkości ładunków po mieście bez konieczności korzystania z auta. Jest on również przyjemną formą rodzinnego spędzania wolnego czasu.

Pomysł wypożyczalni cargo bike powstał kilka lat temu w gronie organizacji rowerowych, jednak dopiero w 2016 r. udało się zdobyć środki finansowe na zakup profesjonalnego roweru – holenderskiego cargo marki Babboe Big, w tym pochodzące z odpisu 1% podatku dla organizacji pozarządowych. Wypożyczalnia startuje na razie z jednym środkiem transportu, ale planowany jest jej rozwój o kolejne pojazdy.

Rower cargo, zwany też roboczo “Biblio bike” pozwala na przewożenie towarów lub np. dzieci w skrzyni ładunkowej z przodu roweru. Dopuszczalna masa ładunku wynosi 100 kg. Dla dzieci przeznaczone są specjalne ławeczki (4 miejsca) z pasami punktowymi, można też w rowerze zamontować własny fotelik (na bagażniku).

Jak działa wypożyczalnia?

Rower jest udostępniany wszystkim czytelnikom i czytelniczkom MBP nieodpłatnie w ściśle wyznaczonym czasie, w BIBLIO przy ul. Szaserów 13. Proces wypożyczania jest bardzo łatwy – rejestracja odbywa się przez Internet.

Po otrzymaniu maila zwrotnego z informacją o dokonaniu rezerwacji wystarczy zgłosić się do BIBLIO, gdzie po okazaniu dokumentu tożsamości oraz karty bibliotecznej i podpisaniu protokołu wypożyczenia, będzie można odebrać rower.

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. przynajmniej na rowerze, a nie autem 😀 dobre podejście do tematu, choć faktycznie uciążliwe jeśli zamierza się jeszcze robić większą trasę tym cargo

Skomentuj