– Makulatura z odpadów zmieszanych uzyskiwana z RIPOK-a ma niewielkie zastosowanie w papiernictwie – wskazuje Michał Gawrych, dyrektor w Stora Enso. Zatem jakie wymogi musi ona spełniać, by mogła trafiać do recyklingu?

Przy projekcie rozporządzenie ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów papier i makulatura mają być wydzielane w oddzielnych pojemnikach. Nie wszystkim gminom jednak ten wymóg odpowiada, gdyż wiele z nich stosuje system zbierania dwupojemnikowy, czyli podział na tzw. suche i mokre. A w pojemniku na „suche” z papierem i makulaturą zbiera się również odpady tworzyw sztucznych oraz szkła.

Czemu zatem ma służy segregacja odpadów ze szczególnym uwzględnieniem wydzielenia papieru? O wymogach dla makulatury, jak i potencjalnych problemach z jakością surowca wykorzystywanego przez recyklerów mówi Michał Gawrych, dyrektor w Stora Enso.

Czytaj więcej

4 Komentarze

 1. A jednym ze sposobów na minimalizację jego zanieczyszczenia byłoby zajęcie się odpadami bio u źródła ! Wtedy obierka ziemniaka nie zawilgoci papieru a resztka sosu nie ubrudzi ewentualnej gazety
  Ale my jesteśmy bogatym społeczeństwem, nie to co Niemcy, nie będziemy się bawić w segregacje

 2. Panowie
  nie do końca tak jest jak piszecie i nie można jedną miarą traktować całego papieru ze zmieszanych. Są jeszcze regiony, miasta miasteczka w Polsce gdzie selektywna kuleje albo gdzie nie chce się mieszkańcom bawic w segregacje – bo kto sprawdzi takiego gościa z osiedla co wrzuca do pojemnika a co nie. I z takie zabudowy wielorodzinnej w odpadach papieru jest sporo. Inna rzecz że jest zanieczyszczony ale znowu – nie wszystek on zanieczyszczonym jest ! I znam papiernie które odbierają papier z ripoków wysortowany ze zmieszanych !

 3. Swieta Prawda! A Ripoki na odbiór surowców/makulatury robią śmieszne przetargi/konkursy z zasrrzeżeniem braku reklamacji. Nie mają pojęcia o jakości, a od odbiorcy wymagają cudownej ceny. I Ci co to płacą to gamonie, bo ten szmelc w 99 % jest nic nie wart.

 4. nie od dzisiaj wiadomo, ze RIPOKI oparte na przyjmowaniu odpadow resztowych nie wyprodukują jajek z jajecznicy…
  Tak samo Bioelektra nie zrobi takich jajek.
  Konieczna jest selektywna zbiorka.
  pozdr,
  Piotr

Skomentuj