Mieszkańcy Gdyni mogą już korzystać z nowej aplikacji GdyniaCityBox, dzięki której sami wykreują przestrzeń miejską. GdyniaCityBox to aplikacja edukacyjna, a jednocześnie platforma komunikacji pomiędzy planistami i mieszkańcami miasta.

Podstawą aplikacji udostępnionej na ekranie dotykowym gdyńskiego Obserwatorium Zmian jest interaktywna, trójwymiarowa makieta miasta. Mogą się na nią nakładać różne funkcje. Przykładowo, jest tam platforma edukacyjna dla dzieci i młodzieży, dostępna zarówno podczas zajęć zorganizowanych prowadzonych przez pracowników Gdynia InfoBox jak i w samodzielnym użytkowaniu. Użytkownik np. sadzi kwiaty przy fontannie w alei Jana Pawła II czy buduje domy na Molo Rybackim.

Z kolei dzięki funkcji informacyjnej można obejrzeć z bliska w trójwymiarze najciekawsze inwestycje powstałe w mieście w czasie ostatnich lat. Każda z nich opisana jest w przystępny sposób.

Oprócz inwestycji, aplikacja pokazuje, gdzie w centrum Gdyni znajdują się parkingi dla samochodów i rowerów, trasy wybranych linii trolejbusowych, parkingi itp. Platforma komunikacyjna potrzebna jest do dialogu pomiędzy mieszkańcami a urzędnikami. Użytkownik może przykładowo wziąć udział w ankiecie na temat estetyki przestrzeni publicznej. Wynik badania trafia bezpośrednio do plastyka miejskiego, który wykorzystywać je będzie podczas określonych działań np. dotyczących reklam.

Model wraz z aplikacjami wykonała na zlecenie miasta gdyńska firma StructView. Aplikacja zainstalowana jest na jednym z urządzeń w Gdynia Infobox, w którym znajduje się również wirtualna makieta miasta o powierzchni ponad 30 m2. Dla zainteresowanych aplikacja dostępna jest w godzinach otwarcia obiektu.

Czytaj więcej

Skomentuj