Dycha podkreślił, że na świecie odchodzi się od biopaliw pierwszej generacji, czyli bioetanolu i biodiesela, na korzyść biopaliw drugiej generacji. Do tych drugich zalicza się bioetanole z drewna i paliwa powstałe z upłynniania biomasy. Pierwsze z nich są wytwarzane z odpowiednio przygotowanych odpadów drzewnych, siana, słomy itp. Drugie powstają w procesie zgazowania biomasy, a otrzymany gaz służy jako składnik w produkcji paliwa dla silników diesla.
"Największym problemem w produkcji biopaliw są technologie. Te, do których obecnie mamy dostęp, w dalszym ciągu jeszcze nie są konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych nośników energii, jak gaz, ropa. Trzeba ogromnych nakładów finansowych, żeby te technologie dopracować" – powiedział Dycha.
Ze strategii UE na rzecz biopaliw wynika, że Wspólnota będzie wspierała głównie biopaliwa drugiej generacji. Nie wiadomo jeszcze jakie kwoty ze wspólnego budżetu będą na ten cel przeznaczone, bo m.in. na ten temat toczy się dyskusja w ramach debaty nad przyszłością WPR.
Źródło: PAP
Komentarze (0)