Do MPK w Krakowie wpłynęły cztery oferty na dostawę pięćdziesięciu nowych, niskopodłogowych tramwajów. Co ciekawe, dwa z nich będą mogły jeździć autonomicznie.

Oferty złożyły firmy: Stadler Polska z partnerem Solaris Bus & Coach SA (cena za jeden wagon – 7,3 mln zł); Newag (cena za jeden wagon – 8,6 mln zł); PESA Bydgoszcz (cena za jeden wagon – 7 mln zł); Skoda Transportation (cena za jeden wagon – 8,3 mln zł).

Warto podkreślić, że w przetargu kryterium wyboru ofert cena stanowi tylko 40 proc., a kryteria techniczne to 60 proc. Wszystkie oferty zostaną sprawdzone oraz ocenione zgodnie z punktacją zawartą w specyfikacji zamówienia. Następnie jedna, najkorzystniejsza oferta będzie podlegała dalszej weryfikacji.

Nadchodzące szkolenia on-line:

Przetarg zakłada w pierwszym etapie dostawę trzydziestu pięciu nowych tramwajów. Pierwsze z nich powinny się pojawić w Krakowie pod koniec 2018 r.

Nowe tramwaje będą niskopodłogowe i będą mieć długość ponad 30 metrów. Zostaną wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring, automaty biletowe, porty USB do ładowania smartfonów oraz system liczenia pasażerów.

Dwa nowe tramwaje będą także wyposażone w innowacyjny system autonomicznej jazdy (pozostałe wagony będą miały instalację umożliwiającą zamontowanie tego systemu w przyszłości). To rozwiązanie ma umożliwić jazdę tramwajom w przypadku, gdy nie będzie możliwości korzystania z sieci trakcyjnej. Może to dotyczyć np. takich sytuacji, gdy na fragmencie trasy tramwajowej montowanie sieci trakcyjnej zamocowanej na słupach trakcyjnych okaże się trudne w realizacji lub będzie negatywnie wpływać na otoczenie (np. budynki mieszkalne). Dodatkowo to rozwiązanie może też być wykorzystane w sytuacjach awaryjnych. Umożliwi np. przejazd tramwajom w sytuacjach, gdy zabraknie napięcia w sieci trakcyjnej.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj