Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

Niska emisja – wielkie zaangażowanie

Niska emisja – wielkie zaangażowanie
07.03.2014, o godz. 9:36
czas czytania: około 3 minut
0

O tym, że zanieczyszczenie powietrza spowodowane niską emisją zaprząta głowę przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego przekonuje ogromne zainteresowanie, jakim cieszyła się zorganizowana 5 marca 2014 r. w Warszawie konferencja „Niska emisja – poważny problem”, będąca inicjatywą zrealizowaną w ramach ogólnopolskiej społecznej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Misja-emisja”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Na spotkanie poświęcone rozmaitym aspektom niskiej emisji przybyło do stolicy ponad 100 osób, a niespełna dwukrotnie więcej oglądało jej przebieg na żywo dzięki transmisji internetowej. Najliczniejszą grupę stanowili reprezentanci gmin. Konferencję rozpoczęto od wyświetlenia filmu promującego kampanię (dostępnego na kanale YT). Uczestników dyskusji powitał dyrektor ds. wydawnictw firmy Abrys – organizatora projektu, Tomasz Szymkowiak, zaś o istotnej roli, jaką samorządy odgrywają w procesie ograniczania tego zjawiska oraz o możliwościach, jakie gminą oferuje aktywny udział w projekcie przekonywała koordynator kampanii „Misja-emisja” Agnieszka Markiewicz, która jednocześnie moderowała przebieg całego wydarzenia.

Blok I wystąpień rozpoczęto od zaprezentowania instrumentów polskiego i unijnego prawa środowiskowego, które regulują kwestie prawne związane z niską emisją na terenie Polski. Daniel Chojnacki z Kancelarii Prawnej Domański, Zakrzewski, Palinka Sp. k. w szczególności podkreślił formalnego ukonstytuowania w prawie samej definicji niskiej emisji, jak również zwrócił uwagę na to, kiedy zanieczyszczanie powietrza powodowane paleniem odpadów w przydomowych piecach może zostać przez służby porządkowe potraktowane jako wykroczenie. Na celach i konieczności skonstruowania planu gospodarki niskoemisyjnej w swym wystąpieniu skupił uwagę słuchaczy Tomasz Pawelec z Consus Carbon Engineering, podkreślając ważność tego dokumentu, jeśli gminy poważnie chcą myśleć o rozwoju w najbliższych latach. 

Wyjątkowym zainteresowaniem – o czym świadczy liczba pytań zadanych podczas panelu dyskusyjnego – cieszyła się prezentacja założeń programu KAWKA popełniona przez przedstawiciela Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Dariusza Szymczaka. Na sali obecni byli przedstawiciele gmin, którzy skorzystali z pierwszej transzy dotacji przekazanej do wojewódzkich funduszy, wielu z uczestników dopytywała o możliwości skorzystania z kolejnych cyklów dotacji. Pierwszy blok wystąpień zakończyła prelekcja Marcina Adamskiego z Centrum UNEP/-GRID, w której podkreślono możliwości technologiczne GIS pozwalające obecnie gminom zarządzać informacją o m.in. niskiej emisji i alternatywnych źródłach energii. 
 
Drugą część konferencji zainagurował prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Jacek Szymczak, wskazując na potencjał ciepłownictwa systemowego w Polsce oraz korzyści dla środowiska i gmin płynące z tej metody ogrzewania domostw. Prezes szczególnie podkreślał wysoką sprawność energetyczną instalacji i urządzeń technologicznych sieci ciepłowniczych w porównaniu z instalacją wykorzystywaną w ogrzewnictwie indywidualnym. Przyczyny negatywnego wpływu sektora komunalno-bytowego na stan jakości powietrza prezentowała dr inż. Krystyna Kubica, ekspert Polskiej Izby Ekologii. Do dobrych praktyk pozyskiwania czystszego ciepła w rozproszonym sektorze komunalno-bytowym zaliczyła m.in. programy PONE (Program Ograniczania Niskiej Emisji), obejmujące wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych na wysokosprawne instalacje spalania. 

„Plastik nie do pieca, piec nie do plastiku” – od takich słów przedstawienie negatywnych konsekwencji spalania w przydomowych piecach i na wolnym ogniu odpadów komunalnych, w tym materiałów z plastiku, rozpoczął dr inż. Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticEurope Polska. Dyrektor fundacji akcentował mocno, że odpady z tworzyw sztucznych są wartościowym surowcem, który można poprzez recykling mechaniczny można, a wręcz należy ponownie wykorzystywać do produkcji nowych wyrobów. Doświadczeniami z działań prowadzonych na rzecz likwidacji niskiej emisji w miastach Wrocław i Bielsko-Biała podzielili się z uczestnikami konferencji dr Alicja Graczyk z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Piotr Sołtysek z Biura Zarządzania Energią Urzędu Miasta Bielsko-Biała. Dobre praktyki obu samorządów w zakresie dbałości o jakość powietrza miały zainspirować innych pracowników administracji samorządowej do podejmowania takich działań na terenie ichnich gmin i promocji ich w projekcie „Misja-emisja”.

Podsumowaniem konferencji zorganizowanej dzięki dofinansowaniu ze środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej była dyskusja i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkania. 


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024