1 / 4

Zabytkowa kamienica i willa przy al. Kościuszki 19 w centrum Łodzi zamienią się w siedziby Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Koncepcję zagospodarowania budynków i dziedzińca przygotowało biuro Nizio Design International, to samo, które było odpowiedzialne za projekt łódzkiej wystawy podczas Expo w Mediolanie.

W kamienicy od strony al. Kościuszki na piętrach powstaną biura Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. W parterze sala konferencyjna, w której będą organizowane spotkania i dyskusje poświęcone ważnym dla miasta sprawom, nie tylko tym z dziedziny urbanistyki i architektury.

Obok, w sali wystawienniczej stanie interaktywna makieta Łodzi, na której będzie można zobaczyć, jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków. Z tej sali będzie się przechodziło do Lapidarium Detalu Architektonicznego, którego eksponatami będą autentyczne sztukaterie i ozdoby z rozebranych w przeszłości łódzkich budynków zarówno mieszkalnych, jak i pofabrycznych. Ekspozycja będzie mogła się zmieniać, a magazyn z całością kolekcji detali, które posiada miejski konserwator, powstanie obok w nowej oficynie.

Dziedziniec nieruchomości zamieni się w pasaż i ogólnodostępny plac. Będzie można tu odpocząć, spotkać się ze znajomymi czy poczytać książkę. Elementami wystroju dziedzińca również będą detale architektoniczne.

Ostatnią częścią projektu jest zabytkowa willa od strony ul. Wólczańskiej, w której swoją siedzibę będzie miał zespół Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Koszt inwestycji szacowany w oparciu o ten program funkcjonalno-użytkowy wynosi ok. 10 mln zł, ale dopiero po rozstrzygnięciu przetargu poznamy ostateczną kwotę, a zwykle jest ona niższa od tej szacunkowej. Inwestycja będzie realizowana w formule projektuj i wybuduj.

– Od 27 lipca będzie możliwe składanie ofert do przetargu na budowę Lapidarium Detalu Architektonicznego oraz siedziby MKZ i MPU. Czas realizacji inwestycji – 16 miesięcy od podpisania umowy. – informuje Grzegorz Gawlik, Główny Specjalista z Biura Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Łodzi.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj