Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zmiany klimatu

Wpisy

Wpisy

Naukowcy z Polski opracowali system ostrzegania przed powodziami

Kompleksowy system ostrzegania przed wezbraniami i powodziami - "HydroProg" opracowali wrocławscy naukowcy. Sprawdza się on także podczas gwałtownych zjawisk pogodowych - mówi PAP prof. Tomasz Niedzielski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wkrótce naukowcy będą mogli zaoferować go instytucjom czy firmom.

Naukowcy z PAN: za kilkadziesiąt lat z polskich lasów może zniknąć 3/4 drzew

Za kilkadziesiąt lat, w  związku ze zmianami klimatu, z naszych lasów mogą zniknąć m.in. sosny i świerki - prognozują naukowcy z PAN, w udostępnionym PAP opracowaniu. Jodły, buki, jesiony i dęby mają większe szanse na przetrwanie.

Indonezja chce przenieść swoją stolicę ze względu na zmiany klimatu

Indonezja ogłosiła plan przeniesienia swojej stolicy z zagrożonej skutkami zmian klimatu 30-milionowej aglomeracji Dżakarty na słabo zaludnioną wyspę Borneo. Ekolodzy mają wątpliwości, bowiem na Borneo znajdują się jedne z największych tropikalnych lasów deszczowych na świecie.
video

“Polityka ekologiczna państwa do 2030 r.” będzie podstawą inwestycji i modernizacji

Na przestrzeni kolejnej dekady powszechne będą w Polsce coraz dłuższe fale upałów i krótkie, ale intensywne opady deszczu, które będą powodować lokalne zalania i podtopienia – wynika z nowej „Polityki ekologicznej państwa do 2030 roku”. Dokument będzie podstawą do inwestowania środków z UE, tworzenia nowego prawa i modernizowania infrastruktury tak, aby polska gospodarka zaadaptowała się do skutków zmian klimatycznych.

Klimatolog: fale upałów zabijają; liczba ofiar wzrośnie wraz z ociepleniem

Fale upałów już dziś zabijają wielu ludzi, a liczba ofiar znacznie wzrośnie wraz z globalnym ociepleniem - mówi klimatolog prof. Zbigniew Kundzewicz. Naukowiec na przykładzie miast w Polsce i Chinach pokazuje, jak fale upałów odbijają się m.in. na statystykach zgonów.

Zmiany klimatu mogą prowadzić do głodu i wojen. Jest nowy raport

Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu opublikował pierwsze wytyczne ze swojego nowego raportu. Zaleca m.in. zalesianie, wyhamowanie urbanizacji, produkcję żywności w miastach i ograniczenie konsumpcji mięsa.
css.php