Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Oddziaływanie pola elektromagnetycznego

Oddziaływanie pola elektromagnetycznego
22.12.2010, o godz. 14:28
czas czytania: około 4 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Zadaniem przedsiębiorstw energetycznych jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju i odbiorców, co wynika z obowiązujących przepisów prawnych oraz z podjętych zobowiązań handlowych. Rozwijanie powiązań w zakresie sieci elektroenergetycznych ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i prawidłowego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.

Poprzez istniejące i budowane połączenia transgraniczne Polska wypełnia przyjęte zobowiązania dotyczące tworzenia jednolitego rynku energii i zagwarantowania dostaw w ramach UE. Dostarczanie energii elektrycznej do odbiorców realizowane jest za pomocą sieci przesyłowej najwyższych NN (220, 400 kV) i wysokich WN (110 kV) napięć oraz sieci rozdzielczej, będących elementami systemu elektroenergetycznego. Sprostanie postępującemu wzrostowi zapotrzebowania na energię wymaga rozwoju i budowy nowoczesnej infrastruktury sieciowej oraz modernizacji istniejącej PSE. 

Prawda o polu elektromagnetycznym

Linie elektroenergetyczne są źródłem emisji pól elektromagnetycznych. Z bardzo obszernej (liczącej co najmniej kilka tysięcy publikacji) literatury naukowej dotyczącej skutków biologicznych oddziaływania pola elektromagnetycznego o częstotliwości 50 Hz wynika, iż pola te stanowią czynnik o bardzo słabej aktywności biologicznej. Tymczasem od szeregu lat inwestorzy realizujący obiekty elektroenergetyczne najwyższych napięć, w szczególności napowietrzne linie elektroenergetyczne, napotykają na liczne problemy w uzyskaniu dostępu do terenu w celu przeprowadzenia prac budowlanych. Trudności te wynikają m.in. z braku wiedzy odnośnie zagrożenia pola elektromagnetycznego dla zdrowia. 

Do rzetelnych źródeł na temat promieniowania pól magnetycznych należą badania przedstawione w obszernej monografii przygotowanej w 2007 r. przez Światową Organizację Zdrowia (Environmental Heath Criteria – WHO). Wzbudziły one zainteresowanie i stanowią podstawę współczesnych poglądów na temat ryzyka zdrowotnego związanego z oddziaływaniem na człowieka pól magnetycznych. Monografia opracowana została pod wpływem wielu nowych wyników badań, a jej zasadniczym celem była weryfikacja poglądów w kwestii potencjalnego zagrożenia wynikającego z pól elektromagnetycznych, w tym wytwarzanych przez obiekty elektroenergetyczne. Przygotowanie monografii, stanowiącej krytyczną analizę wyników wielu prac badawczych mających udokumentowaną, dużą wartość naukową odbyło się z wykorzystaniem procedury przewidującej wielokrotne recenzowanie pierwotnej wersji przez ok. 150 grup eksperckich, reprezentujących zarówno agendy rządowe oraz pozarządowe, jak i stowarzyszenia międzynarodowe. 

Ponadto dotychczas przeprowadzono i opublikowano w literaturze fachowej kilkadziesiąt studiów epidemiologicznych poświęconych zagadnieniu wpływu pola elektromagnetycznego niskiej częstotliwości (50/60 Hz) na zdrowie ludzi, wykonanych przez wyspecjalizowane w tej tematyce zespoły badawcze. Prace te dostarczają najwięcej informacji o oddziaływaniu pól elektromagnetycznych. Na ich podstawie nie udało się jak dotąd udowodnić, że istnieje związek pomiędzy długotrwałym przebywaniem w polach elektromagnetycznych o częstotliwości 50 Hz a zwiększonym ryzykiem zachorowania m.in. na choroby nowotworowe. 

Polskie badania

W roku 2008 zainicjowano kilkuetapową pracę badawczą w zakresie tematyki oddziaływania pola elektromagnetycznego na organizmy żywe, realizowaną przez Politechnikę Wrocławską. Jednym z etapów było badanie wpływu zmiennego pola magnetycznego na procesy wolnorodnikowe, starzenie się i żywotność komórek eukariotycznych. Sprawdzono wpływ pola magnetycznego o częstotliwości 50 Hz i natężeniu z przedziału 60-70 A/m. Badania, których celem była ocena przeżywalności i procesów wolnorodnikowych, przeprowadzono na różnych organizmach reprezentujących trzy odrębne filogenetycznie grupy organizmów eukariotycznych (grzyby, komórki ludzkie i roślinne). W przebadanych warunkach eksperymentalnych nie zaobserwowano wpływu pola magnetycznego o częstotliwości 50 Hz i natężeniu z przedziału 61-68 A/m na badane procesy w komórkach eukariotycznych. Kolejny etap pracy obejmował badanie krwi na obecność tzw. antygenów nowotworowych u pracowników stacji elektroenergetycznych oraz ludności zamieszkującej w pobliżu linii elektroenergetycznych najwyższych napięć. Analizowano krew ludzi zamieszkujących w bezpośrednim sąsiedztwie linii najwyższych napięć 110, 220 oraz 400 KV, jak również pracowników stacji elektroenergetycznych. Następnie dobrano grupę ludzi nienarażonych na działanie składowej magnetycznej 50 Hz w celu porównania uzyskanych wyników. W przebadanych warunkach eksperymentalnych nie zaobserwowano wpływu pola magnetycznego o częstotliwości 50 Hz na badane parametry, takie jak: erytrocyty, hemoglobina, hematokryt, leukocyty, płytki krwi, jak również antygeny nowotworowe. Dalsze etapy prac obejmować będą m.in. ocenę reakcji osób samookreślających się jako „nadwrażliwe na pola elektromagnetyczne” na ekspozycję w przemiennym polu magnetycznym 50 Hz o natężeniu od 0 do 50 A/m.

Stabilne przepisy

Prowadzone badania i publikowane wyniki prac nie wpłynęły na zmianę przepisów dotyczących emisji pól elektromagnetycznych na środowisko od 2006 r. Wciąż niezmieniona pozostaje lista krajów, w których regulacje prawne w zakresie ochrony przed oddziaływaniem pól elektromagnetycznych nie obowiązują. W najbliższej perspektywie nie jest również zapowiadana żadna zmiana w przepisach dotyczących omawianych zagadnień. Nie wymaga tego też Unia Europejska, która w ostatniej rezolucji w tej kwestii (Rezolucja Parlamentu Europejskiego z 4 września 2008 r., w sprawie śródokresowego przeglądu europejskiego planu działania na rzecz środowiska i zdrowia na lata 2004-2010 (2007/2252(INI)), nie wskazuje na konieczność wprowadzenia zmian w przepisach. Należy także zaznaczyć, że polskie przepisy są jednymi z najbardziej rygorystycznych na świecie i określają wartości dopuszczalnych natężeń pól elektromagnetycznych poniżej poziomu rekomendowanego przez organizacje ponadnarodowe, zajmujące się zagadnieniami ochrony przed oddziaływaniem pól elektromagnetycznych.

dr Henryk Majchrzak, prezez PSE Operator
Tytuł i śródtytuły od redakcji

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024