1 / 5

Jak postępować ze zużytymi w domowych warunkach igłami i strzykawkami? Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu jako jeden z pierwszych w Polsce, postanowił wprowadzić procedurę bezpiecznego pozbywania się przez mieszkańców tych problemowych odpadów.

O akcji poinformował w miniony piątek prezes ZGiUK Michał Turkiewicz podczas konferencji prasowej.

Zużyte igły i strzykawki pochodzące z gospodarstw domowych są dużym problemem w procesie przetwarzania odpadów. – Wrzucane do kubłów i kontenerów na odpady zmieszane stanowią poważne zagrożenie zarówno dla mieszkańców jak i pracowników ZGiUK pracujących na sortowni odpadów – wyjaśniał M. Turkierwicz.

-Wychodząc naprzeciw tak poważnemu problemowi Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu jako jeden z pierwszych w Polsce, wprowadza procedurę bezpiecznego pozbywania się przez mieszkańców zużytych igieł i strzykawek – dodał.

Od kwietnia, ZGiUK udostępnia nieodpłatnie pojemniki na zużyte igły i strzykawki, z przeznaczeniem do stosowania przez osoby prywatne wykonujące samodzielnie zastrzyki w warunkach domowych. Rozprowadzane pojemniki są dwojakiego rodzaju: małe osobiste i duże o pojemności 1,5 l. Można je pozyskać nieodpłatnie w aptekach, urzędach miast i gmin oraz w ZGiUK Sp. z o. o. w Lubaniu. Po zapełnieniu i zabezpieczeniu pojemnika, należy wrzucić go do worka lub pojemnika koloru żółtego, oznaczonego etykietą “Plastik”.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

4 Komentarze

  1. Co za bzdura.
    1. W Szwecji ok. 800 euro rocznie płaci gospodarstwo domowe za odbiór odpadów.
    2. W Szwecji do 3 stopnia pokrewieństwa nie może być żadnej zależności o ile korzysta się ze środków publicznych (czyli żaden wujek nie może pracować w zakładzie gospodarki odpadami jeśli ktoś pracuje w urzędzie gminnym).

    To trochę idiotyczny argument taniość, bo jeśli faktycznie firmy gminne są tańsze, to dlaczego boją się przetargów. Przecież prywatny przedsiębiorca nie dopłaci do usługi.

  2. W normalnych krajach nie grzebią pracownicy w odpadach wymieszanych – wzorem jest Szwecja http:polskieradio.pl/42/5107/Artykul/1608875,Czy-bezprzetargowa-procedura-wywozu-smieci-to-upadek-branzy-smieciowej

Skomentuj