Dorośli, dzieci i ich czworonożni przyjaciele – od tego weekendu wszyscy będą mogli ugasić swoje pragnienie w ulicznych zdrojach w Chrzanowie. Urządzenia ufundowało i zamontowało Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie. Zdroje stanęły na Placu 1000-lecia w Chrzanowie, starym targowisku w Libiążu oraz Rynku w Trzebini.

Zdroje umożliwiają dostęp do wody z trzech różnych poziomów: najwyższy jest przeznaczony dla osób dorosłych, niższy dla dzieci, a dla zwierząt przewidziano stanowisko przy samej ziemi.

– Przed nami coraz cieplejsze dni, tym bardziej cieszymy się, że dzięki nowym poidełkom mieszkańcy będą mieli szansę szybko ugasić swoje pragnienie. I co najważniejsze – w ten sposób zamiast np. kolorowych napojów w plastikowych butelkach wybiorą wodę – mówi prezes RPWiK Tadeusz Arkit.

Publiczne zdroje wracają do łask od kilku lat. Są instalowane w szkołach i przedszkolach (m.in. w Poznaniu, Lesznie, Gdańsku, Chrzanowie, Krakowie, Kielcach, Dąbrowie Górniczej), na lotniskach (warszawskie Okęcie), a także na ulicach. Darmowy dostęp do wody w przestrzeni publicznej oferuje wiele miast, m.in. Gdańsk, Łódź, Kielce, Bydgoszcz, Kraków, Wadowice.

Zdroje z duszą i historią w Wadowicach

W parku miejskim w Wadowicach oddano do użytku zdroje, do których konstrukcji wykorzystano stare elementy, m.in. zasuwę Ø 500, która przez 45 lat wykorzystywana była w podziemnej sieci wodociągowej.

Zabytkowy zdrój w Wadowicach

– W dwóch poprzednich sezonach zużyto po 4 tys. l wody, a więc można przyjąć, że rocznie korzysta ze zdrojów w czasie spacerów ok. trzy tysiące osób, mówi Albert Karelus, prezes zarządu Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Woda dostarczana przed przedsiębiorstwo jest poddawana stałemu monitoringowi jakości.

Zgodnie ze wskazaniami UE

Na początku lutego o zwiększenie dostępu do wody pitnej, jako prawa podstawowego, zaapelowała Komisja Europejska.

Państwa członkowskie UE będą zobowiązane do zwiększenia dostępu do wody pitnej dla wszystkich obywateli, co oznacza np. instalowanie poidełek w przestrzeni publicznej, prowadzenie kampanii informacyjnych na temat jakości wody i dostęp do wody pitnej w budynkach użyteczności publicznej.

Spadek spożycia wody butelkowanej ma przyczynić się do zaoszczędzenia 600 mln euro rocznie. Dzięki „większemu zaufaniu” do wody z kranu będzie można ograniczyć zanieczyszczenie wód plastikowymi butelkami, co jest jednym z zadań unijnej strategii w dziedzinie tworzyw sztucznych.

Unia Europejska zachęci do kranówki

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Jestem absolutnie za takimi poidełkami, to duży krok w stronę ekologii, w Warszawie też takie powstają, skoczy się wreszcie zabieranie butelki z wodą na spacer, chociaż ja i tak leję do kubka kranówkę i zabieram ze sobą bo po prostu lepiej mi smakuje

  2. nie mam zaufania do takich poidełek wolę kupić sobie małą butelkę cisowianki w sklepie i nosić ją w torbie. Zdrowa jest a z takiego źródełka nie wiadomo kto pije

Skomentuj