Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Pionierskie rozwiązanie gospodarki osadowej w gminie Morąg

Pionierskie rozwiązanie gospodarki osadowej w gminie Morąg
Martyna Matuszczak
21.07.2015, o godz. 13:53
czas czytania: około 2 minut
1

W gminie Morąg (warmińsko-mazurskie) powstała pierwsza w Polsce instalacja fermentacji metanowej osadu nadmiernego, integrująca hydrolizę termiczną i fermentację termofilową. Oficjalne otwarcie oczyszczalni w Jędrychówku, w której została zaimplementowana ta technologia odbyło się 16 lipca.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Decyzję o modernizacji obiektu podjęto w 2010 r., kiedy pojawiły się trudności eksploatacyjne uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni i zaczęła obniżać się jej sprawność. – Zużycie istniejących urządzeń i brak efektywnego zagospodarowania osadów ściekowych zmusiły nas do przeprowadzenia modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków – wyjaśnił Edward Żołądkowicz, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Morągu.

Unijne wparcie zaprocentowało

Przebudowa oczyszczalni to jedna z najważniejszych inwestycji realizowana w ostatnich latach w gminie Morąg. Generalnym wykonawcą projektu pn. „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Jędrychówku dla aglomeracji Morąg” zostało konsorcjum firm Instal Warszawa S.A. i SEEN Technologie Sp. z o.o. Na realizację przedsięwzięcia wartego blisko 39 mln zł brutto, PWiK w Morągu otrzymało dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dotacja wyniosła blisko 18,3 mln zł.

Głównymi założeniami rozbudowy i przebudowy oczyszczalni było wdrożenie nowych technologii pozwalających na osiągnięcie wymaganego stopnia oczyszczania dla docelowej ilości ścieków, obniżenie ilości osadów ściekowych oraz zagospodarowanie biogazu, powstającego w czasie procesów obróbki osadów ściekowych.

Gospodarka osadowa uporządkowana

Spółka z Morąga poszukując efektywnego i rentownego rozwiązania dla zagospodarowania osadów postawiła na innowacyjną technologię fermentacji osadu nadmiernego. Integruje ona hydrolizę termiczną i fermentację termofilową dla osiągnięcia najlepszych wyników ekonomicznych i technologicznych.

Osad nadmierny wytworzony w procesie biologicznym zostaje wykorzystany w kompaktowym trzyetapowym procesie fermentacji metanowej, polegającym na tym, że przed termofilową fermentacją metanową (proces w temperaturze 50-55ºC) prowadzi się enzymatyczną i termofilową hydrolizę osadu. Termiczna obróbka osadów w temperaturze powyżej 80°C umożliwia zwiększenie ilości biogazu oraz jego kaloryczności (zawartość metanu powyżej 65%). Przefermentowany osad odwadniany jest na wirówkach do 20 % s.m, a następnie suszony w suszarniach słonecznych. Przewiduje się, że po wysuszeniu osad zawierać będzie min. 70 % s.m. do 80 % s.m. Istotny jest fakt, że wytworzony biogaz wykorzystuje się do procesów hydrolizy i fermentacji, ale również do wspomagania suszenia osadów w suszarni hybrydowej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Marcin

Komentarz #1918 dodany 2016-03-10 23:07:17

Milobyloby gdybyscie wspomnieli Panstwo o autorach technologii - grupie PPEKO. Ponadto z tego co mi wiadomo PPEKO WYBUDOWALO caly uklad termolizy jako podywkonawca wspomnianego konsorcjum i dalo gwarancje procesowe.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024