Które miasto w Polsce ma najlepsze place zabaw dla dzieci? Obejrzyj nasze zestawienie i zagłosuj na swojego faworyta w specjalnej ankiecie! Uwaga! Dla zwycięskiego miasta przygotowaliśmy specjalną nagrodę – szczegóły w środku!
Czynne spędzanie czasu w gronie przyjaciół i najbliższych podoba się także dorosłym i seniorom. Ośrodki miejskie odpowiadają na potrzeby wszystkich tych grup, dzięki czemu pojawiają się place zabaw dla najmłodszych, street workout-parki oraz siłownie zewnętrzne. Warto więc przyjrzeć się tym realizacjom, które w opinii poszczególnych włodarzy miast uznawane są za najciekawsze i najczęściej użytkowane przez mieszkańców.
Zapraszamy do głosowania na miasto z najlepszymi placami zabaw w Polsce. Nagrody czekają – dla zwycięskiej miejscowości ufundowaliśmy półroczną prenumeratę czasopisma “Zieleń Miejska”.
W którym mieście w Polsce są najlepsze place zabaw?
- Stargard (80%, 536 Votes)
- Częstochowa (13%, 86 Votes)
- Włocławek (2%, 11 Votes)
- Gdańsk (1%, 9 Votes)
- Poznań (1%, 8 Votes)
- Toruń (1%, 8 Votes)
- Szczecin (0%, 3 Votes)
- Wrocław (0%, 3 Votes)
- Olsztyn (0%, 2 Votes)
- Gliwice (0%, 0 Votes)
Liczba głosów: 666

Chcesz, aby Twoje zdjęcia znalazły się w naszym zestawieniu? Pisz na info@portalkomunalny.pl.
CZĘSTOCHOWA
Osiedlowy plac rekreacji ruchowej
W październiku 2014 r. zakończyły się prace związane z rewitalizacją skweru przy al. Armii Krajowej 66. Zniknęła nieczynna od kliku lat fontanna. W zamian, obok rzeźb ryb, zamontowano cztery „tryskacze” w kształcie stożków. Ustawiono też stoliki szachowe oraz urządzenia do ćwiczeń: orbitrek – urządzenie wzmacniające grupy mięśni nóg, bioder, pasa barkowego oraz ramion; biegacz – sprzęt pozwalający budować kondycję w oparciu o trening symulujący bieganie, ale niepowodujący obciążenia stawów kończyn i bioder, oraz wahadło – przyrząd do ćwiczeń bocznych wychyleń dolnej części ciała. Ponadto w przyszłości na placu mają pojawić się m.in. o urządzenia zabawowe dla dzieci.
Wykonawca: PHU „KLON” Tomasz Jureczko, Gabriela Jureczko
Koszt: ponad 350 tys. zł
Plac na Tysiącleciu
Na skwerze przy skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i ul. Dekabrystów funkcjonuje nowoczesny plac aktywności ruchowej, oddany do użytku w listopadzie 2014 r. Plac na Tysiącleciu zawiera wszystko, co do aktywnego spędzania czasu jest potrzebne zarówno najmłodszym, jak i starszym częstochowianom. Podzielony na dwie części plac powstał w okręgu o średnicy 42 m. Największy element całości to wielofunkcyjne urządzenie zabawowe, obejmujące m.in. wieżyczki, przeplotnie, drabinki i zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, labirynt wielopoziomowy, linę wspinaczkową, tunel linowy, drążki gimnastyczne, rurę strażacką i zestaw do przewrotów. Bawiące się na placu maluchy mogą również korzystać z huśtawek, bujaków sprężynowych i piaskownicy.
Plac zaprojektowano i zbudowano również z myślą o dorosłych. Specjalnie dla nich powstało siedem dwustanowiskowych urządzeń, umożliwiających ćwiczenia głównych grup mięśni.
Wykonawca: Saternus Service
Koszt: 650 tys. zł
GDAŃSK
Podleśna Polana
W ramach zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego we Wrzeszczu na Podleśnej Polanie zamontowano: huśtawkę z linią dolną (giętka huśtawka zawieszona na słupach); tor przeszkód złożony z opon, dwóch pieńków, równoważni sprężynowej i rampy; leśny parkour (drabinka, drążki i barierki); zjazd linowy – tyrolkę; bazę leśną – drewnianą platformę, leśny tor przeszkód składający się z pieńków i gałęzi drewnianych; szałas i tunel wykonane z wikliny oraz stojak rowerowy z kłody drzewnej. Całość założenia ma charakter typowo leśny, dzięki czemu wpisuje się w charakter miejsca.
Wykonawca: Usługi Ogólnobudowlane Andrzej Dzienisz
Koszt: 250 060 zł
Koszt utrzymania i serwisowania zabawek: ok. 800 – 1000 zł/rok
Koszt utrzymania porządku: 5200 zł/rok
Aktiv Park
Również w ramach budżetu obywatelskiego zakończono realizację projektu związanego z budową Aktiv Parku Przymorze, zlokalizowanego w centrum osiedla Przymorze. Teren podzielono na cztery strefy: tworzenie i doświadczenie, ścieżka do balansowania, siłownia zewnętrzna i stoły do gier planszowych. Obiekt wyposażono w zestawy oraz pojedyncze elementy sprzętu rekreacyjnego, sprzyjającego różnym formom aktywności fizycznej (w szczególności pokonywaniu przeszkód, wspinaniu, czworakowaniu, przeskakiwaniu, przeplotom i zwisom). Siłownia zewnętrzna obejmuje takie urządzenia, jak: jeździec, orbitrek, ławeczka, prasa nożna, twister oraz wyciąg górny. Z kolei plac zabaw tworzą konstrukcja do wspinaczki, parkoury i ścianki funkcyjne. W parku pojawiły się także elementy małej architektury, tzn. ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery, stolik z ławkami i stół do gry w szachy.
Wykonawca dokumentacji projektowej: Civil Constrction,
Wykonawca robót budowlanych: NOVUM Wyposażenie Placów Zabaw Sławomir Chmieliński
Koszt: 325 918 zł
Koszt utrzymania: ok. 800-1000 zł/rok