1 / 81

Które miasto w Polsce ma najlepsze place zabaw dla dzieci? Obejrzyj nasze zestawienie i zagłosuj na swojego faworyta w specjalnej ankiecie! Uwaga! Dla zwycięskiego miasta przygotowaliśmy specjalną nagrodę – szczegóły w środku!

Czynne spędzanie czasu w gronie przyjaciół i najbliższych podoba się także dorosłym i seniorom. Ośrodki miejskie odpowiadają na potrzeby wszystkich tych grup, dzięki czemu pojawiają się place zabaw dla najmłodszych, street workout-parki oraz siłownie zewnętrzne. Warto więc przyjrzeć się tym realizacjom, które w opinii poszczególnych włodarzy miast uznawane są za najciekawsze i najczęściej użytkowane przez mieszkańców.

Zapraszamy do głosowania na miasto z najlepszymi placami zabaw w Polsce. Nagrody czekają – dla zwycięskiej miejscowości ufundowaliśmy półroczną prenumeratę czasopisma “Zieleń Miejska”.

[poll id=”24″]

Chcesz, aby Twoje zdjęcia znalazły się w naszym zestawieniu? Pisz na info@portalkomunalny.pl.

CZĘSTOCHOWA

Osiedlowy plac rekreacji ruchowej

W październiku 2014 r. zakończyły się prace związane z rewitalizacją skweru przy al. Armii Krajowej 66. Zniknęła nieczynna od kliku lat fontanna. W zamian, obok rzeźb ryb, zamontowano cztery „tryskacze” w kształcie stożków. Ustawiono też stoliki szachowe oraz urządzenia do ćwiczeń: orbitrek – urządzenie wzmacniające grupy mięśni nóg, bioder, pasa barkowego oraz ramion; biegacz – sprzęt pozwalający budować kondycję w oparciu o trening symulujący bieganie, ale niepowodujący obciążenia stawów kończyn i bioder, oraz wahadło – przyrząd do ćwiczeń bocznych wychyleń dolnej części ciała. Ponadto w przyszłości na placu mają pojawić się m.in. o urządzenia zabawowe dla dzieci.

Wykonawca: PHU „KLON” Tomasz Jureczko, Gabriela Jureczko

Koszt: ponad 350 tys. zł

Częstochowa 1

Plac na Tysiącleciu

Na skwerze przy skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i ul. Dekabrystów funkcjonuje nowoczesny plac aktywności ruchowej, oddany do użytku w listopadzie 2014 r. Plac na Tysiącleciu zawiera wszystko, co do aktywnego spędzania czasu jest potrzebne zarówno najmłodszym, jak i starszym częstochowianom. Podzielony na dwie części plac powstał w okręgu o średnicy 42 m. Największy element całości to wielofunkcyjne urządzenie zabawowe, obejmujące m.in. wieżyczki, przeplotnie, drabinki i zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, labirynt wielopoziomowy, linę wspinaczkową, tunel linowy, drążki gimnastyczne, rurę strażacką i zestaw do przewrotów. Bawiące się na placu maluchy mogą również korzystać z huśtawek, bujaków sprężynowych i piaskownicy.

Plac zaprojektowano i zbudowano również z myślą o dorosłych. Specjalnie dla nich powstało siedem dwustanowiskowych urządzeń, umożliwiających ćwiczenia głównych grup mięśni.

Wykonawca: Saternus Service

Koszt: 650 tys. zł

DSC_2879

GDAŃSK

Podleśna Polana

W ramach zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego we Wrzeszczu na Podleśnej Polanie zamontowano: huśtawkę z linią dolną (giętka huśtawka zawieszona na słupach); tor przeszkód złożony z opon, dwóch pieńków, równoważni sprężynowej i rampy; leśny parkour (drabinka, drążki i barierki); zjazd linowy – tyrolkę; bazę leśną – drewnianą platformę, leśny tor przeszkód składający się z pieńków i gałęzi drewnianych; szałas i tunel wykonane z wikliny oraz stojak rowerowy z kłody drzewnej. Całość założenia ma charakter typowo leśny, dzięki czemu wpisuje się w charakter miejsca.

Wykonawca: Usługi Ogólnobudowlane Andrzej Dzienisz

Koszt: 250 060 zł

Koszt utrzymania i serwisowania zabawek: ok. 800 – 1000 zł/rok

Koszt utrzymania porządku: 5200 zł/rok

podlesna4

Aktiv Park

Również w ramach budżetu obywatelskiego zakończono realizację projektu związanego z budową Aktiv Parku Przymorze, zlokalizowanego w centrum osiedla Przymorze. Teren podzielono na cztery strefy: tworzenie i doświadczenie, ścieżka do balansowania, siłownia zewnętrzna i stoły do gier planszowych. Obiekt wyposażono w zestawy oraz pojedyncze elementy sprzętu rekreacyjnego, sprzyjającego różnym formom aktywności fizycznej (w szczególności pokonywaniu przeszkód, wspinaniu, czworakowaniu, przeskakiwaniu, przeplotom i zwisom). Siłownia zewnętrzna obejmuje takie urządzenia, jak: jeździec, orbitrek, ławeczka, prasa nożna, twister oraz wyciąg górny. Z kolei plac zabaw tworzą konstrukcja do wspinaczki, parkoury i ścianki funkcyjne. W parku pojawiły się także elementy małej architektury, tzn. ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery, stolik z ławkami i stół do gry w szachy.

Wykonawca dokumentacji projektowej: Civil Constrction,

Wykonawca robót budowlanych: NOVUM Wyposażenie Placów Zabaw Sławomir Chmieliński

Koszt: 325 918 zł

Koszt utrzymania: ok. 800-1000 zł/rok

ActivP9

Czytaj więcej

Skomentuj