1 / 81

Które miasto w Polsce ma najlepsze place zabaw dla dzieci? Obejrzyj nasze zestawienie i zagłosuj na swojego faworyta w specjalnej ankiecie! Uwaga! Dla zwycięskiego miasta przygotowaliśmy specjalną nagrodę – szczegóły w środku!

POZNAŃ

Park aktywności fizycznej

Na osiedlu Podolany, przy ul. Druskienickiej, powstał park aktywności fizycznej o powierzchni ok. 3 tys. m2. Zaaranżowano przestrzeń, sytuując elementy architektoniczne pośród roślinności i wykorzystując zagospodarowane już wcześniej otoczenie. Znalazły się tutaj: street workout-park – dwa urządzenia płytowe służące do parkouru, boisko do koszykówki, ścieżka sprawnościowa – dla młodzieży doskonalącej się w jeździe na deskorolce (pięć elementów sprawnościowych: manualbox, grindbox spadowy, ławki, poręcz prosta, równoważnia sprawnościowa na sprężynach), zjazd linowy – dla młodszych użytkowników. Dodatkowo zadbano o elementy małej architektury, tj. ławki, kosze na śmieci, toaletę dla psów oraz solarne lampy.

Wykonawca: Garte

Koszt: ok. 850 000 zł

Koszt rocznego utrzymania: ok. 12 000 zł/rok

podolany14

Plac zabaw na osiedlu Św. Łazarz

W parku im. Kasprowicza przy ul. Wyspiańskiego utworzono bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci oraz wypoczynku dla ich opiekunów. Wkomponowano nowy plac zabaw w park, który od kilkudziesięciu lat stanowi miejsce spacerów dla kolejnych pokoleń mieszkańców Poznania. W bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw, zajmującego powierzchnię ok. 1000 m2, znajduje się hala widowiskowa Arena. Na placu stanęły: zestaw zabawowy z mostkiem, lianami oraz zjeżdżalnią dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych (mostki są na tyle szerokie, że umożliwiają wjazd wózków inwalidzkich), huśtawka (także przystosowana do użytkowania na wózku), huśtawka podwójna, drabinki sprawnościowe o różnym stopniu trudności, zjeżdżalnia, linarium, zestaw zabawowy „Okręt” dla najmłodszych oraz bujaki na sprężynach. Dodatkowo zamontowano elementy małej architektury.

Wykonawca: Saternus Service

Koszt: ok. 490 000 zł

 

STARGARD

Plac zabaw w fosie

Między fontanną a basztą Morze Czerwone na terenie parku Chrobrego w kwietniu 2014 r. urządzono nową przestrzeń dla dzieci. W dawnej suchej fosie, stanowiącej element umocnień obronnych Starego Miasta, powstał plac zabaw. Niepowtarzalny klimat otoczenia tworzą liczne zabytki: mury, wieża ciśnień, kościół św. Jana. Plac zabaw usytuowany jest pośród starodrzewu. Historia wyboru urządzeń wiąże się z konkursem prezydenta miasta pod nazwą „Mój wymarzony plac zabaw”. Młodzi stargardzianie mogli wskazać, co miałoby znaleźć się w parku. Najczęściej wskazywano zjazd linowy, linarium i zestaw integracyjny ze zjeżdżalnią w formie krytej rury do zjazdów. Wszystkie marzenia dzieci doczekały się realizacji. Projektując plac zabaw, nawiązano do charakteru miasta oraz rzeki Iny przepływającej przez Stargard. Powstał więc zestaw integracyjny w formie statku. Łączna powierzchnia tego placu wynosi ok. 1200 m². Znajdują się na nim strefy przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

Wykonawca: FUX SYSTEM

Koszt: 150 000 zł

Koszt utrzymania: 17 000 zł/rok

Pierwszy plac – między fontanną, a basztą Morze Czerwone - 1

Od innej strony

Drugi plac zabaw w parku Chrobrego – od strony ul. Struga – zmodernizowano i znacznie rozbudowano. Obiekt oddano do użytku w sierpniu 2015 r. Plac zabaw zyskał piaszczystą nawierzchnię oraz urządzenia: zestaw integracyjny, bujak, dwie podwójne huśtawki, karuzelę oraz zjazd linowy, który cieszy się największą popularnością. Plac zabaw bazuje na motywach rycerskich. Zastosowano urządzenia katalogowe, ale stylizowane na średniowieczne, zamkowe. Jest to nawiązanie do otaczającego obiekt Starego Miasta i faktu wpisania parku do rejestru zabytków. Plac wizualnie koresponduje także z pobliskimi zabytkowymi obiektami: Bramą Portową, murami obronnymi, parkiem Zamkowym i budynkiem Młodzieżowego Domu Kultury. Na elementach konstrukcyjnych huśtawek zamontowano tarcze. Zestaw integracyjny przypomina zamek, a bujak ma kształt rycerskiego konia turniejowego. Na placu zabaw zamontowano także – pierwszą w Stargardzie – huśtawkę dla dzieci niepełnosprawnych. Uzupełnienie projektu stanowią nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Plac zabaw ma powierzchnię 478 m².

Wykonawca: Firma Handlowo-Usługowa Thomas

Koszt: 125 000 zł

Koszt utrzymania: 10 000 zł/rok

?????????????

Czytaj więcej

Skomentuj