Bilans energetyczny domu zależy nie tylko od ocieplenia jego przegród zewnętrznych, lecz także od wyposażenia wnętrza, w tym doboru AGD. Dzisiejsze sprzęty mają duży potencjał energooszczędnościowy. Dla dobra budżetu rodziny oraz środowiska warto zatem zdecydować się na produkty w najwyższej klasie energetycznej, dzięki czemu zaczniemy efektywnie oszczędzać energię. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, wystarczy spojrzeć na jego etykietę energetyczną. Od marca br. obowiązują jednak nowe oznaczenia klas – już bez plusów.

Ziemia jest twoim okrętem, nie siedzibą – mawiał św. Augustyn. Na szczęście, budujemy na niej swoje domy i wyposażamy je coraz bardziej świadomie, w zgodzie z naturą, zwracając uwagę na energooszczędne technologie. Wiele osób decyduje się również na kompleksową termomodernizację własnego lokum. Ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu, wymiana stolarki otworowej czy kotła to jednak za mało. Energię pochłaniają także wszelkie domowe sprzęty, a więc należy wybierać je z rozwagą, kierując się klasami energetycznymi, które znajdziemy na dołączonych do nich etykietach. 

Bez plusów, ale nadal energooszczędnie

Branża AGD ciągle się rozwija. W ostatnim czasie zmiany nabrały jeszcze większego tempa, pojawiło się wiele innowacji, dzięki którym z roku na rok nowe urządzenia są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i co najważniejsze – energooszczędne. Należy podkreślić, że w polskich fabrykach produkuje się współcześnie sprzęty, które zużywają nawet o 80% mniej prądu lub wody w porównaniu do tych sprzed 15 lat. 

To napawa nadzieją i przekłada...