IBC SOLAR, jeden z wiodących na świecie dostawców rozwiązań w zakresie fotowoltaiki i magazynowania energii, przeprowadził na początku br. wśród członków swojej sieci partnerskiej w Niemczech badania dotyczące przyszłości branży PV. 

Grupa respondentów liczyła ponad 100 profesjonalistów: specjalistów PV i instalatorów. Wyniki badania pokazują, na co właściciele gospodarstw domowych oraz przedsiębiorcy zwracają dziś największą uwagę przy zakupie systemów fotowoltaicznych i rozwiązań do magazynowania energii oraz co jest najważniejsze dla instalatorów po stronie dostawcy.

Rozkład inwestycji na rynku PV

Według ankietowanych zdecydowana większość, bo 72%, zamówień na systemy PV pochodzi z segmentu residential, czyli od właścicieli gospodarstw domowych. Instalacje fotowoltaiczne w sektorze komercyjnym stanowią obecnie niecałe 28%, ale ich udział rośnie, jako że przedsiębiorcy i firmy coraz częściej dostrzegają, że inwestycje w systemy PV zwracają się bardzo szybko, przynosząc spore oszczędności. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą dotacje instytucjonalne.

– Warto obserwować przekrojowe zmiany zachodzące na rynku niemieckim, bo w dużej mierze można z nich wyczytać, jak rozwijać się będzie fotowoltaika w krajach, które są dopiero na początku transformacji energetycznej. W Polsce, obecnie także zdominowanej przez małe przydomowe instalacje PV, również spodziewamy się stopniowego wypłaszczania inwestycji w kierunku dużych komercyjnych projektów, pozwalających osiągnąć niezależność energetyczną, tak by docelowo proporcje mikro i dużych instalacji plasowały się na poziomie 50 do 50 – przekonuje Maciej Drobczyk z firmy IBC SOLAR Polska.

Powody inwestycji w fotowoltaikę

Zdaniem...