Gdyby zapytać o to, jakie zwierzęta spotkać można na parapecie, wiele osób zawoła: gołębie! One jednak tu tylko przysiadają na chwilę. Tymczasem dla wielu zwierząt parapety i okna to cały świat.

To nie jest świat duży – kilkanaście centymetrów, kilkadziesiąt w drugą stronę, a w wypadku okiennic – jeszcze mniejszy. Stąd zamieszkiwać go mogą jedynie istoty bardzo małe. To może wydawać się niepojęte, wszak okna i parapety znajdują się na pełnym widoku. Jak tu żyć niepostrzeżenie? Otóż da się.

BEZPIECZNE SCHRONIENIE? NIEKONIECZNIE

Ludzkie parapety są oknem na świat dla bardzo wielu bezkręgowców, co sprawia, że gdy je umyjemy, możemy dokonać u nich apokalipsy. To bowiem ciepłe, bezpieczne schronienie na zimę, w którym istnieją jednak straszliwe bestie, takie jak mokra szmata czy gąbka. Może to jest powód, dla którego muchy, tak liczne na szybach okiennych latem, znikają z nich jesienią i zimą. Wolą tu nie zimować, lepszą kryjówką dla nich są zakamarki za półkami czy szafami. Nawet nie wiemy, jak wiele z nich tam drzemie.

TANECZNICA OKIENNA

Jest pewna mucha, która nie tylko umiłowała sobie okna ludzkich budynków, ale poza nimi nie występuje już niemal nigdzie indziej. To niecodzienna sytuacja, bowiem o wielu zwierzętach można powiedzieć, że są związane z określonym środowiskiem – ten z...