Piwonie to jedne z najstarszych roślin ozdobnych, uprawiane w chińskich ogrodach już przed 3000 lat. Ich ozdobą są niezwykle piękne, różnorodne, a często też przyjemnie pachnące kwiaty.

Liczba odmian piwonii nie jest dokładnie znana, ale z pewnością przekracza 10 tys. Nie mniej dekoracyjne są także liście piwonii, zwłaszcza te ciemnozielone i błyszczące, z delikatnym fioletowym lub purpurowym odcieniem. Piwonie są trwałe i długowieczne, dlaczego więc nie miałyby częściej pojawiać się na osiedlowych czy parkowych rabatach?

PIWONIE BYLINOWE

Piwonie mogą być bylinami, półkrzewami lub krzewami. Najpopularniejsze u nas są gatunki bylinowe, czyli przede wszystkim piwonia chińska (Paeonia lactiflora) z tysiącami odmian, a także piwonia lekarska (P. officinalis) oraz kolekcjonerskie gatunki botaniczne, np. piwonia odmienna (P. anomala), krymska (P. daurica) czy himalajska (P. emodi). Rośliny te tworzą pąki odnawiające na wieloletnich nasadach pędów ukrytych pod ziemią. Ich korzenie są zwykle silnie zgrubiałe. Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego część nadziemna zamiera. Piwonie bylinowe są łatwe w rozmnażaniu i dzięki temu zwykle niedrogie – oczywiście poza najnowszymi odmianami o niestandardowej budowie i kolorystyce kwiatów. Najpopularniejszym gatunkiem wykorzystywanym w ogrodnictwie i hodowli odmian ozdobnych jest piwonia chińska (Paeonia lactiflora), bylina pochodząca z terenów północnej Azji. Roślina ta dorasta od 0,5 do 1 m wysokości, tworzy od kilku do...