Czyszczenie kanalizacji wydaje się zadaniem rutynowym. Może właśnie dlatego łatwo popełnić tzw. szkolne błędy. Na co zwracać uwagę w doborze technologii, urządzeń i samochodów stosowanych do tego zadania?

Każdego dnia miliony metrów sześciennych nieczystości z naszych domów i ulic odprowadzane są rurami kanalizacyjnymi do oczyszczalni. Główną przyczyną awarii kanałów jest ich zapchanie, które może doprowadzić np. do zalania mieszkań czy lokalnych podtopień. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie kanalizacji.

Hydrodynamika na specjalistycznych autach

Kanały podatne są na osadzanie się zawiesin, a to prowadzi do zmniejszenia ich przepustowości. Czyszczenie kanalizacji to nic innego jak usuwanie wszelkiego rodzaju osadów, m.in. tłuszczu, piasku, kamieni i korzeni, stanowiących zaporę dla napływających ścieków. Firmy zarządzające kanałami prowadzą ich czyszczenie raz, czasami dwa razy w roku. Zajmują się tym pracownicy spółek zarządzających siecią wod-kan bądź wyspecjalizowane prywatne firmy. Na początku tego typu prac przeprowadza się monitoring danego kanału. To właśnie stwierdzenie rodzaju i wielkości zalegających zanieczyszczeń pozwala na dobranie odpowiedniego sposobu czyszczenia kanalizacji. Najpopularniejsza jest metoda hydrodynamiczna, w której wykorzystuje się specjalistyczne, wielofunkcyjne samochody (te najnowocześniejsze wyposażane są w systemy odzysku wody). Na czym ona polega? Poprzez pompy woda trafia do umieszczonego w kanale gumowego węża. Z niego kierowana jest pod wysokim ciśnieniem na ścianki rur – „zdrapuje” w ten sposób i wypłukuje osady, a następnie kieruje je do studni rewizyjnej. Z niej...