Ogródki działkowe to miejsca kontaktu z naturą, dające możliwość taniego wypoczynku i aktywnego spędzania wolnego czasu poza domem bez wyjeżdżania z miasta. Przebywanie w otoczeniu roślin, aktywność fizyczna i kontakty towarzyskie przynoszą wiele korzyści zdrowotnych i poprawiają samopoczucie użytkowników działek. 

Zalety korzystania z działek dostrzegliśmy szczególnie w okresie ograniczeń związanych z pandemią, kiedy to znacząco wzrosło zainteresowanie nimi wśród Polaków. Wypoczynek i relaks na działce dawał wytchnienie w tym stresującym czasie, zastępował wypady za miasto i dalsze podróże, umożliwiał aktywność fizyczną w bezpiecznych warunkach i spędzanie czasu na wolnym powietrzu.      

Aktywność dla zdrowia

Uprawa ogrodu to bardzo popularna wśród Polaków forma spędzania wolnego czasu. Ogrodnictwo jest szczególnie wysoko cenione jako forma rekreacji przez osoby starsze, w wieku powyżej 65 lat, a więc grupę dominującą wśród użytkowników ogródków działkowych. Nic dziwnego – pielęgnacja ogrodu to forma aktywności fizycznej doskonała dla osób lubiących kontakt z naturą, spokój i umiarkowany wysiłek fizyczny. Pielęgnacja ogrodu pozwala dłużej zachować dobrą kondycję zdrowotną i sprawność fizyczną: zapobiega lub zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób, jak: nadciśnienie, choroba wieńcowa, cukrzyca, osteoporoza, choroby nowotworowe, zaburzenia psychiczne. Aktywność fizyczna prowadzi do wydłużenia okresu samodzielności i poprawy jakości życia seniorów. Posiadanie ogródka działkowego to dla wielu starszych osób, które nie uprawiają...