Czas na „gorący” temat paliw z odpadów

W czerwcu konferencje Abrysu wracają do tradycyjnej formuły. Pierwszą okazją do spotkania się w rzeczywistym świecie będzie konferencja „Paliwa z odpadów”, która odbędzie się w dniach 23-24 czerwca. Tym razem zapraszamy na nią na Warmię. Ze względu na nietypowy czas Abrys oferuje uczestnikom pakiety „Bezpieczna konferencja” i „Gwarancja konferencji”, a zainteresowanym zapewnia dostęp on-line do wydarzenia.

Temat nadmiaru frakcji palnej, zmian na rynku RDF oraz planowanych inwestycji w tym sektorze jest obecnie bardzo aktualny i gorący. Kluczowa jest energetyczna waloryzacja odpadów poprzez wytwarzanie z nich paliw o stabilnych parametrach jakościowych, a następnie ich efektywne i bezpieczne środowiskowo wykorzystanie.

Aktualnie w kraju trwają dyskusje o możliwym zniesieniu krajowej listy instalacji przetwarzania odpadów i dopuszczeniu do swobodnego powstawania nowych obiektów. Mówił o tym w maju wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba, podczas przygotowanej przez firmę Abrys konferencji on-line „Optymalne funkcjonowanie instalacji mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów w czasie epidemii COVID-19”.

– Rozważamy liberalizację prawa odpadowego, przede wszystkim jeśli chodzi o frakcję kaloryczną. Bardzo prawdopodobne jest „uwolnienie” listy zakładów termicznego przekształcania odpadów, tak aby to rynek, a nie odgórne decyzje, zadecydował, ile takich instalacji ma być w Polsce – poinformował Ozdoba.

Jednak czy taki wolny rynek rozwiąże obecne problemy? Czy realne będzie uzyskanie...