Dobry kontakt

z cichym obserwatorem

Relacyjny introwertyk to osoba, która z jednej strony może się wydawać cicha i wycofana, z drugiej natomiast ma bardzo bliskie relacje z innymi.

By pokrótce przybliżyć charakterystykę tej osoby, najlepiej posłużyć się wyobrażeniem przyjaciela bądź doradcy. Taka osoba nie ma potrzeby ekspresji ani bycia na pierwszym planie. Właśnie dlatego w grupie często będzie zachowywała się w sposób cichy i nieprzyciągający uwagi. Nie można jednak pomylić tego z biernością. Osoby o tym typie osobowości mają wyjątkowo wyczulony tak zwany „szósty zmysł” oraz zdolność empatii. Są bardzo dobrymi obserwatorami, potrafią sprawnie odczytać intencje oraz zamiary innych osób. Ich pozorne wycofanie daje im przestrzeń do refleksji i ostrożnego dobrania sobie ich najbliższego grona. Skąd takie podejście?

Siła empatii

Jednym z głównym obszarów satysfakcji jest dla tych osób niesienie pomocy innym. Można tu mówić zarówno o zwykłej przysłudze, jak i o wywarciu znaczącego, pozytywnego wpływu na drugą osobę. Takie nastawienie, połączone z empatią, pozwala im wyczuć potrzeby drugiej osoby przed innymi. I właśnie dzięki temu często mogą mieć różne doświadczenia związane z innymi osobami, które zbytnio korzystały z ich chęci pomocy, niewiele oferując w zamian. Z biegiem lat może wytwarzać się u nich naturalny mechanizm obronny, dzięki któremu wśród nowo poznanych osób będą...