Ponad 8 tys. gości odwiedziło 14-15 lipca br. Ogrody Hortulus w Dobrzycy podczas Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych. Tegoroczna edycja zgromadzała tłumy miłośników ogrodów, fanów sztuki kulinarnej oraz turystów odpoczywających nad polskim morzem.

Lipcowy Festiwal w Dobrzycy odbył się pod hasłem „Lawenda – dyskrecja smaku i moc zapachu”, choć nie tylko ta roślina królowała na talerzach. O to natomiast, aby skonsumowane zostały tylko kwiaty jadalne, dbała dr biochemii Małgorzata Kalemba-Drożdż. Podczas jej prelekcji można było dowiedzieć się, które kwiaty są jadalne, gdzie na świecie gotuje się z użyciem kwiatów, które rośliny są szkodliwe lub wręcz trujące, a które przynoszą korzyści dla zdrowia oraz samopoczucia.

Kwiatowe nagrody

Uczestnicy Festiwalu mogli wziąć udział w warsztatach, prelekcjach i pokazach oraz uzyskać porady z zakresu ogrodnictwa, gastronomii, kosmetyki i florystyki, a do tego zwiedzić kompleks Ogrodów Hortulus w Dobrzycy. Za sterami festiwalowej kuchni po raz trzeci stanął Mariusz Siwak. Goście mogli posmakować m.in.: sałatki z aksamitką i nasturcją, kaszotta z kwiatami lawendy czy kwiatów dyni w cieście naleśnikowym. Prawdziwą furorę zrobiły lody lawendowe oraz te o smaku pysznogłówki. Popularnością cieszyły się również lemoniady i poncze przyrządzone z róży, fuksji i lawendy.

Odbył się również konkurs kulinarny „Cały ogród na talerzu”, w którym brały udział cale drużyny, walcząc o nagrody...